سه شنبه, مهر 4, 1402

عبادت حضرت زهرا - مدت زمان مطالعه مقاله 5 دقیقه

عبادت حضرت زهرا - مدت زمان مطالعه مقاله 5 دقیقه

نماز حضرت فاطمه (س) و غذای بهشتی
حضرت فاطمه (س) شخصا به نماز علاقه فراوانی داشت و هرگاه حاجتی از خدا داشت متوسل به نماز میشد حضرت علی (ع) به منزل خود وارد شد ، بعد از آنکه سه روز بر حضرت علی و زهرا (س) گذشت که چیزی به عنوان غذا نخورده بود علی ( ع) وارد منزل دیدکه رسول خدا (ص) نشسته و فاطمه (س) نمازمی خواند و بین این دو نفر چیزی سر پوشیده است وقتی که فاطمه (س) از نماز فارغ شد ، روپوش از آن برداشت ، دید که کاسه ای بزرگ مملو از نان و گوشت است . حضرت علی (ع) فرمود : یا فاطمه (س) این از کجا برایت آمده ؟ گفت : از جانب خدا نازل گردیده، خدا به هر که بخواهد روزی می دهد .

رسول خدا ( ص) فرمود : آیا می خواهید نظیر این را برای شما نقل کنم؟ گفتند : بلی فرمود : با علی ! مثال شما مثال زکریا است که هر وقت بر حضرت مریم (س) وارد میشد ، میدید که در محراب عبادت است و در پیشگاه وی خوراک مهیا نهاده می فرمود : ای مریم این از کجا برایت آمده ؟ مریم در جواب می گفت ک ازر جانب خدا خدا به هر کس که بخواهد روزی می دهد . آنگاه آن غذا را یک ماه خوردند و آن کاسه همان ظرفی است که حضرت مهدی ( عج) در آن غذا می خورد. ( بهار الانوار ، ج 42، ص 31)
سلام هفتاد هزار فرشته بر فاطمه هنگام عبادت
علامه مجلسی ( اعلی الله مقامه ) روایت کند که پیامبر اکرم (ص) فرمود : فاطمه باون زنان جهانیان از پیشنیان و آیندگان است او در محراب خود می ایستد و هفتاد هزار فرشته مقرب بر او سلام می دهند و او را به همانگونه که با مریم سخن می گفتند صدا میزنند و میگوید ای فاطمه ( س) همانا خداوند تو را برگزید و پاک ساخت و بر زنان جهانیان برتری داده است . ( بحار النوار ج 43 ص 49)
او در عبادت مانند زنان دیگر نیست
از عایش روایت شده که گوید : هنگامی که فاطمه پیش از روی می آمد راه رفتنش بسان راه رفتن رسول خدا بود او هرگز مانند دیگر زنان حیض ندید ، زیرا از سیب بهشتی آفریده شده بود حسن را بعد از نماز عصر به دنیا آورد و بلافاصله از نفاس پاک شد و غسل کرد و نماز مغرب را به جای آورد ( بحار الانوار ج 43، ص 78 )
نزول مصحف در محراب عبادت
ابوبصیر گوید . از حضرت امام محمد باقر (ع) دوباره مصحف فاطمه پرسیدم ، فرمود مطالبی است که پس از درگذشت پدرش ، حضرت رسول ، برایشان نازل شد . گفتم آیا از قرآن چیزی در آن هست
فرمود : چیزی از قرآن در آن نیست . عرض کردم : آن برایم توصیف فرمایید .
فرمود : آن دارای دو جلد از جنس زبرجد قرمز است و به اندازه طول و عرض یک برگ می باشد . عرض کردم : ورق و برگ آن چیست ؟ فرمود : از درسفید تر که باگفتن کلمه کن به وجود آمده است .
عرض کردم : چه جیزی در آن نوشته شده است ؟
فرمود اخبار آن چه که تا به حال بوده است و آن چه که تا روز قیامت خواهد بود و اخبار هریک از آسمان ها و تعداد فرشتگان هر یک از آن ها ، نامه های فرستادگان خدا از انبیای رسل و غیر مرسل و اقوامی که اینان بر آنها مبعوث شده اند ، اسامی مخالفان و تکذیب کنندگانش و گروندگان به آنها ، اسامی تمام مومنان و کافران از آغاز تا پایان آفرینش ، نام های شهر ها و آمار کافران آن ، ویژگیهای تمام کسانی که تکذیب کرده اند ، مشخصات اقوام پیشین و داستانهای مربوط به آنان مشخصات ائمه و اسامی آنان و مدت زمانی که هریک از آنان امامت و پیشوایی و زمامداری داشته اند ویژگیهای بزرگان آنها و خلاصه هر گونه دگرگونی و نقل و انتقالی که در ادوار گوناگون انجام گیرد انجام گیرد همگی اینها در مصحف حضرت فاطمه ( س) وجود دارد . عرض کردم : فدای شما بشوم ، چنددوره وجود دارد ؟ فرمود : پنجاه هزار سال که میشود هفت دوره ی . در آن مصحف امامی همه آفریدگان و مدت عمر آنها صفت بهشتیان ، تعداد کسانی که وارد بهشت خواهند شد ، تعداد جهانیان و نام های هر یک از آن دو گروه ، و نیز در همان مصحف علم قرآنی به همان گونه که نازل شده است و همچنین علم تورات و انجیل و زبور به همان ترتیب نزول ، و تعداد درختان و سنگریزه های هر شهر و دیار وجود دارد . حضرت باقر (ع) فرمود هنگامی که خداوند خواست این مصحف را بر آن حضرت نازل فرمایید ، دستور داد که جبرئیل و میکائیل و اسرافیل آن را برداشته نزد آن حضرت بیاورید این نزول در ثلث دوم شب جمعه در هنگامی که حضرت در محراب خود به نماز ایستاده بود واقع شد . فرشتگان سر پا ایستاده تا این که حضرت نشست پس از آن که از نمازفارغ شد ، سلام کرده گفتند : خداوند به تو سلام می رساند و مصحف را در دامان آن حضرت گذاشتند . حضرت فرمود : سلام مخصوص خداوند و از سوی او و به سوی اوست و بر شما ای فرستادگان خدایی سلام و سلامتی باد ! آنگاه به آسمان رفتند . پس از نماز صبح تا سر ظهر به سور پیوسته به خواندن و مطالعه آن مشغول شد تا اینکه به آخرش رسید آن حضرت بر تمامی خلق خدا از جن و انس ، پرندگان و وحوش ، ملائکه و پیامبران واجب الاطلاعیه می باشد . راوی می گوید عرض کردم که فدایتان شوم ، پس از آن حضرت این مصحف به چه کسی متنقل شد ؟ و پس از درگذشت حضرت علی ، به امام حسن و بعد ازامام حسین و بعد نزد اهلش باقی می ماند تا این که به صاحب این امر واگذار کند . عرض کردم : این علم بسیار زیاد است ! فرمود : ای ابو محمد آن چه را که من به تو گفتم ، درد و برگ اول آن بود و مطالب پس از ورقه دوم را برای تو نگفتم و حتی یک حرف از آن را هم بازگو نکردم . ( ولائل الامه ، ص 28 )
نور فاطمه ( س) برای ملائکه آسمان
پیامبر گرامی اسلام (س) در شأن مقام دختر بزرگوارش حضرت هوا ( س)فرمودند : دخترم فاطمه (س) سیده بانوان جهان از پیشینیان و آیندگان است . وی پاره تن من است و نور چشم ومیوه قلب و روحی که درمیان دو پهلوی من است او حوریه به صورت انسان آن هنگام که در محراب عبادت در برابر پرودگانش می ایستد نور وی برای ملائکه آسمان می درخشد ، آنگونه که نور ستارگان برای اهل زمین درخشنگی دارد . در آن هنگام پرودگار بلند مرتبه به فرشتگان به بنده ام نظر افکنید ، فاطمه سیده و سرور کنیز ام که در برابرم ایستاده ، اعضاء و جوارح او از ترس من می لرزد ، و با تمام قلب و وجود خویش به عبادتم ایستاده شما را به شهادت می گیرم که شیعیان وی را از آتش این گردنم . ( فاطمه از ولادت تا شرارت ( ص 238 )

از این نویسنده

  • نگاهی گذرا به فلسفه حجاب

    شکرگزاری و حال خوب (قسمت سوم)

    شکرگزاری و حال خوب (قسمت چهارم)

    شکرگزاری و حال خوب (قسمت دوم)

    شکرگزاری و حال خوب قسمت اول

تماس با واحدهای اسوه

02155390120
02155482025
واحد وام، داخلی 1
واحد فرهنگی و ازدواج، داخلی 2
واحد رفاهی و خدماتی، داخلی 4
مدیریت:
02155377676
09911135529

ارتباط با ما

آدرس : تهران، میدان انقلاب، خیابان کارگر جنوبی، پایین‌تر از چهارراه لشکر، روبروی دانشگاه علامه طباطبایی (یا پمپ بنزین) کوچه شهید علی غیاثوند قیصری- بن بست آریا- پلاک 6 - زنگ سوم
ایمیل: info@osveh.org ساعت کاری موسسه: شنبه تا چهارشنبه 8 الی 16

© 2023 osveh.org. All Rights Reserved

 Design & Developed by Fatima Co.