سه شنبه, مهر 4, 1402

گندم پوست کنده

اسوه ,موسسه فرهنگی قرآن و عترت اسوه تهران,

(بسم الله الرحمن الرحیم)
/گندم پوست کنده/
گندم پوست کنده نام دانه ای خوراکی از خانواده گندم و از دسته غلات می باشد، ارزش غذایی بالایی دارد. خواص دارویی و درمانی زیادی دارد. در آشپزی از آن استفاده می شود.

مشخصات گندم پوست کنده:
گندم پوست کنده همانطور که از نامش پیداست نام دانه ای پوست کنده شده می باشد که پوسته بیرونی آن کنده شده است. گندم در واقع نام دانه ای خوراکی می باشد که به صورت بیضی و به صورت کشیده و به رنگ زرد می باشد. ارزش غذایی بالایی دارد و از غلات پر طرفدار می باشد که علاوه بر آشپزی استفاده های دیگری نیز از آن می شود.
به طور متوسط ما روزانه از گندم استفاده می کنیم که از آن جمله می توان به نان اشاره کرد که از آرد گندم حاصل می شود. گندم یک غذای سالم و رژیمی محسوب می شود، توجه داشته باشید که محصول موجود در فروشگاه به صورت پاک شده می باشد که شما پس از خریداری می توانید آن را مصرف کنید. قبل از مصرف حتما مدتی گندم را در آب خیس کنید تا بهتر پخته شود. گندم را باید در جای خشک و خنک نگهداری کنید. تاریخچه کاشت و استفاده از گندم به روزهای نخستین خلقت بشر می گردد.
مشخصات گیاهی گندم پوست کنده:
گندم گیاهی علفی است که چرخه زندگی آن به صورت یکساله می باشد. در بیشتر مناطق رشد می کند. از طریق بذر تکثیر می شود. گلهای خوشه ای مانندی دارد که در ابتدای رشد به رنگ سبز و سپس به رنگ زرد تبدیل می شود. دانه این گیاه نیز به صورت زرد و خوشه ای می باشد که پس از طی مراحلی دانه از پوسته جدا می شود. ساقه این گیاه نیز به صورت منفرد و ایستاده می باشد که ارتفاع آن به 120 سانتیمتر نیز می رسد. ساقه این گیاه تو خالی، باریک و دراز می باشد. رنگ ساقه این گیاه نیز در ابتدا سبز و سپس زرد می باشد. برداشت گندم توسط ماشین برداشت انجام می شود که البته در برخی مناطق هنوز به صورت سنتی برداشت می شود.
ارزش غذایی گندم پوست کنده:
مواد موجود در گندم پوست کنده به قرار زیر می باشد:
دارای مقدار زیادی کلسیم می باشد
دارای منیزیم و پتاسیم می باشد
دارای گوگرد و کلر می باشد
کلسیم مورد نیاز بدن را تامین می کند
میباشدE,Bداری ویتامین
دارای مقدار زیادی روی، مس، ید و منگنز می باشد

خواص گندم پوست کنده:
خواص گندم به قرار زیر می باشد:
باعث بهبود سوخت و ساز بدن می باشد
در درمان و همچنین جلوگیری از بیماری شایع دیابت نوع دو موثر است. سطح قند خون را کنترل می کند.
در کاهش بیماری سنگ صفرا موثر است
باعث سلامت روده و معده زنان می شود
در درمان و کاهش سرطان سینه موثر است
در جلوگیری و کاهش بیماری آسم به خصوص در دوران کودکی موثر است. طبق مطالعات انجام شده در آمریکا افرادی که در دوران کودکی از غلاتی همچون گندم استفاده می کنند کمتر دچار بیماری آسم می شوند
بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد. حمله قلبی را کاهش می دهد
با توجه به خواصی که گندم دارد می تواند به عنوان یک ماده اصلی در رژیم غذایی زنان یائسه قرار بگیرد
توجه داشته باشد که هر محصولی دارای خواص و مضراتی است و گندم نیز از این قائده مستثنی نیست و دارای خواص و مضراتی می باشد پس بنابراین باید به اندازه مصرف شود.
کاربرد گندم پوست کنده:
از گندم پوست کنده در تهیه انواع آش به خصوص آش حلیم استفاده می شود. در تهیه سالاد استفاده می شود. از آرد گندم نیز در تهیه انواع کتلک، کوکو، شیرینی، نان، ماکارانی، کیک، کلوچه و .. استفاده می شود.


گردآورنده:خانم مریم کریمی آرمان
منبع:سایت داروبرگ،سایت فروشگاه اینترنتی پوپونیک 

از این نویسنده

تماس با واحدهای اسوه

02155390120
02155482025
واحد وام، داخلی 1
واحد فرهنگی و ازدواج، داخلی 2
واحد رفاهی و خدماتی، داخلی 4
مدیریت:
02155377676
09911135529

ارتباط با ما

آدرس : تهران، میدان انقلاب، خیابان کارگر جنوبی، پایین‌تر از چهارراه لشکر، روبروی دانشگاه علامه طباطبایی (یا پمپ بنزین) کوچه شهید علی غیاثوند قیصری- بن بست آریا- پلاک 6 - زنگ سوم
ایمیل: info@osveh.org ساعت کاری موسسه: شنبه تا چهارشنبه 8 الی 16