0

فروشگاه اینترنتی اسوه

15 آبان 1397
 تهیه شده توسط گروه خبری اسوه   فرشگاه اینترنتی اسوه شاپ   ...
0

روزشمار دهه وقف

15 آبان 1397
تهیه شده توسط گروه خبری اسوه     روزشمار دهه وقف اعلام شدروزشمار ...
0

بیانات رهبری در دیدار نخبگان و استعدادهای برتر علمی

15 آبان 1397
تهیه شده توسط گروه خبری اسوه       بیانات در دیدار نخبگان و ...
247

عصبانیت دشمن از حضور نماینده سیاه‌پوستان مسلمان آمریکا در ایران

15 آبان 1397
نادر طالب‌زاده مطرح کردعصبانیت دشمن از حضور نماینده سیاه‌پوستان ...
0

80درصد دانشجویان فنی و حرفه‌ای و بازار کار

15 آبان 1397
تهیه شده توسط گروه خبری اسوه           رئیس دانشگاه فنی و ...
0

انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا؛ رویارویی ترامپ و اوباما

15 آبان 1397
تهیه شده توسط گروه خبری اسوه     انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا؛ ...
0

دانشگاه‌های مطرح جهان و پوشش دانشجویان

15 آبان 1397
تهیه شده توسط گروه خبری اسوه         دانشگاه‌های مطرح جهان چه ...
12

کتاب «فهم زبان قرآن، درسنامه ترجمه و مفاهیم قرآن کریم»

10 آبان 1397
تهیه شده توسط گروه خبری اسوه         کتاب «فهم زبان قرآن، ...
0

فروشگاه اينترنتي اسوه شاپ

10 آبان 1397
تهیه شده توسط گروه خبری اسوه     به فروشگاه اينترنتي اسوه شاپ خوش ...
0

«کلر ژوبرت» نویسنده فرانسوی

10 آبان 1397
  تهیه شده توسط گروه خبری اسوه       گفت‌وگوی فارس با «کلر ...
0

معرفی مرکز طب سنتی اسلامی ایرانی اسوه

01 آبان 1397
تهیه شده توسط گروه خبری اسوه    معرفی مرکز طب سنتی اسلامی ایرانی ...
0

معرفی صندوق وام قرض الحسنه اسوه

26 مهر 1397
تهیه شده توسط گروه خبری اسوه   معرفی صندوق وام قرض الحسنه اسوه   ...
0

معرفي موسسه فرهنگي قرآن و عترت اسوه

17 مهر 1397
تهیه شده توسط گروه خبری اسوه   معرفي موسسه فرهنگي قرآن و عترت اسوه ...
0

حقوق عاطفي همسران

02 ارديبهشت 1394
زندگي مشترك براي زوجين حقوق متقابلي هم به وجود مي آورد برخي از اين ...

سبک زندگی اسلامی را رنگی رنکی ببینید

03 شهریور 1397
K2_ITEM_AUTHOR 

تهيه شده توسط گروه خبري اسوه
سبک زندگي اسلامي» را رنگي‌رنگي ببينيد
«توکان» يکي از صفحه‌هاي فعال مذهبي در اينستاگرام است که با محوريت خانواده ايراني-اسلامي فعاليت مي‌کند و با نقاشي هاي ديجيتال و فانتزي مخاطبان خود را به خود جلب مي کند.گروه‌خانواده؛ زهرا ظهروند: «توکان» نام پرنده‌اي برزيلي با منقار بسيار بلند و ظاهري جذاب و رنگي رنگي ست که ظاهرش تناسب زيادي با يک گروه گرافيکي دارد تا همانند توکان تصاوير رنگي و زيبايش نگاه مخاطبان را به خود جلب کند. صفحه گروه «توکان» يکي از صفحه‌‌هاي خوش‌رنگ و لعاب فعال اينستاگرام است که کارشان تصويرسازي فانتزي و ديجيتال در حوزه خانواده و سبک‌زندگي ايراني-اسلامي است و در تلاشند پيام‌هايشان را در حوزه خانواده در قالب اين تصاوير هنري به مخاطب برسانند. به همين بهانه سراغ اين گروه هنري رفتيم.

جرقه‌اي که يک نفره زده شد اما ??نفره شد
جرقه تشکيل اين گروه و صفحه هنري ?سال پيش، در ذهن يک دختر 19 ساله زده شد. توکان، فعاليت خود را با 4 جوان فعال و پردغدغه شروع کرد و حالا در حوالي ?سالگي به 50 نفر رسيده‌است که به گفته خودشان، هيچ‌کدامشان چشم‌داشت مادي هم ندارند و همان دعاي خير مخاطبان صفحه، برايشان کافي است. آنها مي‌خواهند فعاليت صفحه را در آينده، بين‌المللي کنند تا همه آدم‌ها با زبان‌هاي مختلف بتوانند مخاطبشان باشند.

«زينب جوادي»متولد سال 76 است و در حال حاضر دانشجوي رشته طراحي دوخت است و در حوزه نقاشي ديجيتال فعاليت مي کند. از زماني که تشکيل اين گروه در ذهن زينب جرقه زد ?سال مي‌گذرد و حالا زينب به ما مي‌گويد: «تشکيل اين گروه، دقيقا از آنجايي شروع شد که آقاي دريانورد، به من به صورت مجازي، نقاشي ديجيتال درس مي‌داد که پيشنهاد چنين گروهي را به وي دادم و او هم پذيرفت. در کل، گروه به اهتمام وي با دو طراح و دو مترجم در تاريخ 5شهريور سال 95 تشکيل شد تا کار را آغاز کنيم.»

تقابل توکان با صفحه‌هاي مبتذل
پيش از اين عادت داشتيم احاديث و روايات را در قالب متن‌هاي درشت ببينيم که شايد ظاهرکليشه‌اي آنها تاثير زيادي روي مخاطب نداشت. اما بچه‌هاي توکان تصميم گرفتند طور ديگري با ماجرا برخورد کنند؛ با الهام از همان مفاهيم، تصويرسازي‌هايي انجام دهند که قطعا تاثير آن روي مخاطب به خصوص نوجوان بيشتر است: «گروه‌هاي زيادي با مضامين مبتذل وجود دارد که حتي تصويرسازي‌ها و نقاشي‌هاي ديجيتال بسيار قوي نيز در اين باره انجام مي‌دهند. ما سعي کرديم اين هنر را در تقابل با چنين صفحاتي براي مضامين اسلامي و ايراني خودمان به کار بگيريم.»


وقتي يک گروه ?? نفره رايگان کار مي‌کنند!
50نفر در گروه توکان فعاليت مي کنند که شامل 24 طراح، نويسنده، گرافيست و مترجم مي‌شود. ميانگين سني بچه‌ها اکثرا بين 20 تا 23 سال بوده و دانشجو هستند. نکته‌اي که به قول خود اعضاي گروه، توکان را از ساير گروه‌ها متمايز مي‌کند، نگرفتن حق‌الزحمه در قبال کار است. زينب در اين بار مي‌گويد: «هيچ‌کدام از بچه‌ها پولي دريافت نمي‌کنند و خودجوش است. گاهي که به بحث و اختلاف نظر مي‌خوريم، تکيه‌کلام همه بچه‌ها اين است که فقط به خاطر امام زمان(عج) مانده‌اند و هدفشان همين است.»


توکان به هيچ ارگان و سازماني وابسته نيست
تعداد خروجي هاي گروه توکان زياد است، به همين خاطر براي بسياري از مخاطبان سوال است که توکان با اين حجم کار وابسته به چه ارگان و سازماني است: «توکان يک گروه کاملا خودجوش است. رهبري چندين مورد گفته‌اند کار فرهنگي و اقتصادي باهم باشد و گروه‌هاي فرهنگي مخارج و درآمدشان را از طريق فعاليت‌هايي که دارند تامين کنند. ما هم به دنبال اين هستيم که درآمدي براي گروه داشته باشيم، خرج‌هايمان هم که اتفاقا زياد است تامين شود. براي همين کارهايي که انجام مي‌شود از طريق سفارشاتي است که بچه‌ها مي گيرند و درصدي از آنها به گروه اختصاص مي‌يابد. کار ديگري که براي درآمدزايي قرار است انجام شود اين است که مخاطبين به فايل‌هاي اصلي و با کيفيت طرح‌ها با کيفيت قابل چاپ دسترسي داشته باشند. ما آنها را داخل سايت بارگذاري مي‌کنيم و لينکي قرار مي‌دهيم که با قيمت کم خريداري کنند و از همين طريق، گردش مالي مختصري براي گروه ايجاد شود.»


به موضوعات بين‌المللي حساسيم
بازخورد مخاطبان گروه توکان مختلف است اما به گفته زينب، تعداد مثبت‌ها بيشتر است و حتي مخاطبان براي اعضاي گروه دعاي خير مي‌کنند. قالب اصلي کار توکان، تصويرسازي ديجيتال و فانتزي است که در کنار آن گرافيک عکاسي هم کرده و عکس نوشته و طراحي پوستر نيز انجام مي‌دهند. زينب مي‌گويد که محور اصلي فعاليت توکان حوزه خانواده است:«محور اصلي موضوعات، راجع به خانواده و سبک زندگي اسلامي- ايراني است که بيشتر بر اساس روايات و بيانات معصومين است. ما تمام تمرکزمان را روي خانواده گذاشته‌ايم و در کنارش روي مسائل اجتماعي و بين‌المللي هم کار مي‌کنيم. مثلا اگر يک اتفاقي بيفتد که کل سطح جامعه با آن درگير شود، ما هم به آن واکنش نشان مي‌دهيم، به عنوان مثال هيچ وقت در برابر حمله به غزه سکوت نمي‌کنيم.»


تصويرسازي بر اساس اقتباس از کتاب‌هاي شهدا
نوع ديگري از تصويرسازي‌هاي فانتزي توکان دربارهشهدا است. توکاني‌ها با اقتباس از سري کتاب‌هاي نيمه پنهان‌ماه، سعي دارند سبک‌زندگي شهدا را نشان دهند. معتقد هستند تصويرسازي‌ها بايد به‌گونه‌اي باشد که با همه مخاطبان فضاي مجازي ارتباط برقرار کند، چون عقيده دارند همه اقشار جامعه به شهدا علاقه دارند و نتيجه مثبت آن را هم ديده‌اند.


توکانک، گروهي براي کودکان
توکان کارگروه‌هاي مختلفي دارد. مثلا کارگروه کودک به اسم توکانک، مباحث مذهبي را کودکانه کار مي‌کند و روي ارتباط بچه‌ها با پدر و مادر فعال است. زينب در اين باره مي‌گويد: «براي دختران، روي روابط پدر و دختري تاکيد داريم. درباره دوستي بچه‌ها با شهدا کار مي‌کنيم و شعرهاي اختصاصي هم براي اين تصاوير گفته مي‌شود که بازخورد خوبي از مربي‌ها تا مجلات مختلف داشته که از طرح‌ها استفاده کرده‌اند.»
توکان گيفت، تنها گروهي است که کار اجرايي انجام مي‌دهد و مجازي نيست و در ايام‌ مهمي مانند اربعين بسيار فعال است: «براي ايام اربعين يک بسته آماده کرديم که شامل يک کتاب رنگ‌آميزي از توکانک به همراه مدادرنگي و نوشت افزارهاي ايراني بود. حدود 200 بسته را بچه‌هاي توکاني که به کربلا رفتند، همراه خود بردند و به بچه‌هاي ايراني و عراقي دادند و اتفاقا استقبال خوبي هم شد.»
اعضاي گروه توکان هدف ديگري هم دارند و آن اين است که در آينده اي که دور از ذهن نيست، آموزش‌هاي مجازي و حضوري براي علاقه مندان داشته باشند.
فارس نيوز: منبع

K2_LEAVE_YOUR_COMMENT

اخبار بیشتر

    ویژه نامه اسوه

    ویژه نامه شماره 1 برای دانلود اینجا را کلیک کنید ویژه نامه شماره 2 برای دانلود اینجا را کلیک کنید ویژه نامه شماره 3 برای دانلود اینجا را کلیک کنید…

  • فروشگاه اینترنتی اسوه

     تهیه شده توسط گروه خبری اسوه فرشگاه اینترنتی اسوه شاپ

نمایش 10 مطلب اخیر

 تهیه شده توسط گروه خبری اسوه   فرشگاه اینترنتی اسوه شاپ   پنجشنبه(۲۴ آستفاده شما از وب سایت فروشگاه
مدیریت
33 reviews
تهیه شده توسط گروه خبری اسوه     روزشمار دهه وقف اعلام شدروزشمار دهه وقف سال ۹۷ از سوی سازمان اوقاف و امور
مدیریت
13 reviews
تهیه شده توسط گروه خبری اسوه       بیانات در دیدار نخبگان و استعدادهای برتر علمی در حسینیه‌ی امام خمینی
مدیریت
15 reviews
نادر طالب‌زاده مطرح کردعصبانیت دشمن از حضور نماینده سیاه‌پوستان مسلمان آمریکا در ایران   کارشناس مسائل
مدیریت
555 reviews
تهیه شده توسط گروه خبری اسوه           رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور:80 درصد دانشجویان فنی و
مدیریت
11 reviews
تهیه شده توسط گروه خبری اسوه     انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا؛ رویارویی ترامپ و اوبامااولین انتخابات کنگره
مدیریت
8 reviews
تهیه شده توسط گروه خبری اسوه         دانشگاه‌های مطرح جهان چه قوانینی برای پوشش دانشجویان دارند؟دانشگاه
مدیریت
10 reviews
تهیه شده توسط گروه خبری اسوه         کتاب «فهم زبان قرآن، درسنامه ترجمه و مفاهیم قرآن کریم» منتشر شدکتاب
مدیریت
52 reviews
تهیه شده توسط گروه خبری اسوه     به فروشگاه اينترنتي اسوه شاپ خوش آمديد   مقام معظم رهبري:«به مردم
مدیریت
25 reviews
تهیه شده توسط گروه خبری اسوه     انزاوی اجتماعی برابر با زوال عقلنتایج یک بررسی جدید که در دانشگاه انگلیس صورت
مدیریت
18 reviews

در باره ما

مقام معظم رهبری(مدظله العالی)

« امروز تکلیف ، معرفت دادن به مردم و قدرت تحلیل دادن به مردم است. این معرفت ها باید در مردم عمق پیدا کند ، اگر این معارف در مردم عمق پیدا کند، انقلاب استوار خواهد شد» در نظامی که بر پایه دین ، کرامت و ارزش های والای انسانی ادامه مطلب