آخرین وظایف منتظران

آخرین وظایف منتظران

آخرین وظایف منتظران

توسط / مهدویت / سه شنبه, 30 بهمن 1397 ساعت 18:43

اگر فلسفه شدّت و حدّت امام زمان(عج) در برخورد با آدم‌های بد را مورد بررسی قرار دهیم، ارتباط آن‌را با دلسوزی و عشق به مردم خواهیم دید. کسی که به مردم عشق می‌‌ورزد و سعادت انسانها برایش اهمیت دارد نمی‌تواند در برابر گروهی که به هر دلیل، قصد انحراف جامعه را دارند سکوت کند و بی‌تفاوت باشد.

محبّت به آدم‌ها مهمترین دلیلِ پیدایشِ خشمی است که برعلیهِ دشمنان دین و منحرف کنندگان جامعه در انسان ایجاد می‌شود. این خشمِ مقدّس وقتی فوران می‌گیرد که پای گمراه کردن مردم به‌میان می‌آید.
عرصه سیاست عرصه تدبیر برای احقاق حقوقِ انسانهاست و دراداره جامعه نمی‌توان با مسائل خطیری مثل جان و دینِ مردم بازی کرد. عرصه سیاست جای مماشات با نامردی‌ها نیست. لذا طبیعی است که در جامعه مهدوی سخت گیری برعلیه آنهایی که قصد لطمه زدن به جامعه را دارند، صورت گیرد و ممکن است این مقدار قاطعیت برای کسانی که "اندازه " در دستشان نیست، سخت‌تر از آنچه که باید به‌نظر برسد.
اگر به قاطعیتِ حضرت و یارانش توجه کرده‌ایم، باید آن روی این سکه نورانی را هم نگاه کنیم، که شاید کمتر از آن صحبت شده باشد، یک ویژگی مهم و کلیدی در عصر ظهور "شدّتِ مهربانی و دلسوزی حضرت و یاران ایشان " نسبت به مردم است. علاوه بر پیروان ایشان، عموم مردم هم مهربان‌تر از آنی می‌شوند که تصورش وجود دارد. این ویژگی در آخرین وظایف منتظران نیز دیده می‌شود. در حدیث معروفی از امام باقر(ع) نقل شده است: یاران مهدی اهلِ مواسات و رفاقت خالص واقعی بوده و از باب برادری، مرزِ مالکیت بینشان وجود ندارد. به حدّی که براحتی و بدونِ اخذ اجازه، از اموال یکدیگر استفاده می‌کنند. (اختصاص مفید،ص24)این ویژگی در صدر اسلام و در جریان هجرت نیز دیده می‌شود. آنجایی که انصار نیمی از اموال خود را به برادران دینی خود یعنی مهاجرین دادند. ببینیم الآن مهربانی و دلسوزی، ما را به چه مقدار ایثارگری وامی‌دارد؟ آیا ما را به مواسات با برادران دینی خود رسانده است؟
دل‌رحمی منتظران تا آنجاست که برای مردمی که "در معرضِ ریزش قرار دارند " هم دل می‌سوزانند و بی‌تابی می‌کنند. کسی که عاشق مردم باشد، عاشق هدایت مردم خواهد بود. دوست داشتنِ مردم و اینکه آدم‌ها در قلب تو دارای حرمت باشند، از کلیدی‌ترین ویژگیهای منتظران است. مؤمنینی که در پی هدایت انسانها هستند، وقتی مردم را در گمراهی ببینند زجر می‌کشند و دچار مشقّت می‌شوند. این از بارزترین خصائل پیامبراکرم(ص) بود. تا جایی که خداوند فرمود: ما أَنْزَلْنا عَلَیْکَ الْقُرْآنَ لِتَشْقی(طه/2)
ماه صفر89 مدرسه ی علمیه ی مشکات .بازار تهران

نویسنده

Etemadi / اعتمادی

Etemadi / اعتمادی

نظر دادن

Please publish modules in offcanvas position.