مادرانه

مهارت های تربیت / تقلید و کنجکاوی

تقلید در کودکان
غریزه ی تقلید یکی از نیرومند ترین غرایز انسانی و برای کودک سودمند و سازنده است . به عبارتی کودک با استفاده از این غریزه است که آداب و رسوم و بسیاری از یادگرفتنی ها  را فرا میگیرد .مانند لباس پوشیدن ، نحوه ی صحبت کردن و بسیاری از مسائل فرهنگی دیگر که دیگران در ان تاثیر بسزایی دارند .کودک در سنین بین یک تا پنج سالگی بیشتر تحت تاثیر نیروی تقلید و تکرار است و اشکال چندانی نیز ندارد زیرا که او قدرت تصمیم سازی برای بسیاری از امور را ندارد .
به همین خاطر در این دوران اول از پدر و  مادر تقلید می کند و بعد به معناهای ان توجه می کند به همین خاطر است که مقام معظم رهبری می فرمایند : کودک با زندگی کردن مادر تربیت می شود .به عبارتی کودک به اوامر ما گوش نمی دهد بلکه نگاه می کند مادر چه کارهایی را انجام می دهد و چه کارهایی را انجام نمی دهد او هم از همان ها تبعیت می کند .نگاه می کند مادر از چه چیزهایی اجتناب می کند و به چه چیز های روی میاورد اونیز حب و بغض هایش را بر همین اساس شکل می دهد .
پند و اندرز و اوامر و نواهی هیچ گاه اثرگذار نخواهد بود بلکه کودک به رفتار والدین نگاه می کند و از همان ها تبعیت می کند .نکته ی مهمی که باید به ان توجه کنیم این است که تقلید نیازبه یاد اوری ندارد یعنی لازم نیست که کودک بگوییم : نگاه کن مامان داره چیکار میکنه ؟؟؟
خیر ، همین که کودک این رفتار را ببیند به سرعت در ذهن خود ثبت کرده و تکرارش می کند .
به همین خاطر نکته ی مهمی که در تربیت فرزند باید مورد توجه قرار بگیرد این است که اگر والدین می خواهند فرزندان خوبی تربیت کنند در ابتدا باید خود را تربیت کرده و محیط خانه را اصلاح کنند  ، به عبارتی خودشان باید بهترین سرمشق و الگو برای فرزندان باشند .
همانطور که در این زمینه امیر المومنین علی علیه السلام  می فرمایند : اگر درصدد اصلاح دیگران هستی در ابتدا خودت را اصلاح کن .این عیب بزرگی است که به اصلاح و تربیت دیگران بپردازی و خودت فاسد باشی .
کنجکاوی
همین که نوزاد به دنیا می آید پا در دنیایی می گذارد که به کلی از ان بی اطلاع است و همه چیز نزد او یکسان است از همین رو از همان ابتدا کنجکاو است و در پی شناخت بیشتر . او پیوسته اشیا را لمس می کند به اطراف خود نگاه می کند و به دنبال کشف نادانسته های خود است .بعد از مدت کوتاهی نسبت به اطراف خود شناخت نسبی پیدا می کند و با لمس اشیا ، تکان دادن ان ها، حرکت دادن و به زمین زدن ان ها می خواهد شناخت خود را کامل کند .خداوند متعال حس کنجکاوی و تحقیق را در تمام بشر قرار داده تا به نادانسته های خود علم پیدا کنند و به دنبال کشف حقیقت بروند .
حال مادر و پدر می توانند این حس کودک را جهت دهی کنند و یا ان را سرکوب کنند .اگر وسایل کنجکاوی را در اختیار وی قرار دهند و بازی های فکری و علمی متناسب با سن او در اختیارش بگذارند این حس را در وی تقویت کرده اند و همین می تواند شروعی برای فراگیری علم برای کودک باشد و زمینه ی اکتشافات و حرکت های علمی بزرگ .
ازین مرحله مهمتر مرحله ی ظهور پرسش های اکتشافی کودک می باشد بین سن دو الی سه سالگی به بالا سن پرسش است در این سن کودک به رشد نسبی عقلی و هوشی رسیده است و پیوسته مادر و پدر خود را سوال پیچ می کند .
سوالات کودک یکسان نیستند و در مقاطع مختلف سوالات متفاوتی را برحسب عوامل بیرونی و اطلاعات جدیدش بیان می کند .او با بیان این سوالات در صدد افزایش شناخت خود نسبت به جهان است .و به برکت وجود این غریزه است که بشر پیوسته در حال تکامل است و بسیاری از اسرار و رازهای جهان را کشف می کند .
بعضی پدرها و مادر ها این سوالات کودک را پرحرفی و فضولی کودک می نامند و با برخورد های تند و سرد این حس را در کودک سرکوب می کنند .یا به نوعی او را بی اطلاع نشان می دهد مثلا می گویند : او که چیزی نمی فهمد الان، بزرگ که شد خودش جوابش را پیدا می کند . . یااینکه جواب های اشتباه به وی می دهند و ... .
اینکار باعث می شود کودک حس بی اعتمادی نسبت به دنیای اطراف خود پیدا کند و یا اینکه وقتی بزرگ شد و متوجه پاسخ اشتباه مادرو پدر شد حس بی اعتمادی نسبت به خانواده پیدا می کند و فردی شکاک بار بیاید .

ادامه دارد...

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید