مادرانه

شرایط انعقاد نطفه

حالا که تصميم گرفته ايد به کانون گرم خانواده خود عضو جديدي را اضافه کنيد خوب است قبل از آن اطلاعي از شرايط انعقاد نطفه و تاثير حالات پدر و مادر بر کودک بدانيد. پس با ما همراه شويد...


مقدمه

زندگي يک موجود زنده در لحظه لقاح آغاز مي شود، لحظه اي که اسپرم و اووم با هم يکي مي شوند.از همين لحظه است که مرد و زن عنوان پدر و مادر پيدا مي کنند و ايفاي نقش حساس جديدي را به عهده مي گيرند. اين دروه نه ماهه در حيات آدمي بسيار مهم و تعيين کننده است و هر گونه کوتاهي والدين به ويژه مادر، گاهي عواقب جبران ناپذير دارد، زيرا حالت هيجاني و عاطفي در لحظه انعقاد نطفه و نيز روياهاو خيال پردازي هاي مادر، تاثير مستقيم در جنين دارد.


قانون وراثت از ديدگاه احاديث

يکي از قوانين مهم در جهان موجودات زنده قانون وراثت است. به موجب همين قانون فرزندان بدون کوچکترين فعاليت اختياري صفات و خصائص پدران و مادران را فرا م يگيرند و با همان خصوصيات به وجود مي آيند.
رسول اکرم و ائمه طاهرين که حقايق را با نور وحي و الهام مي ديدند به اين قانون عظيم خلقت توجه کامل داشته و در بعضي روايات به آن اشاره کرده اند: رسول اکرم(ص): انظر في اي نصاب تضع ولدک؛ فان العرق1 دساس2: نگاه کن فرزندت را در کدام رحم قرار مي دهي؛ چرا که ريشه، تاثير گذار است.امام علي(ع) حسن الخلاق برهان کرم الاعراق: خوش اخلاقي دليل کرامت ريشه هاست.
1. خوش اخلاقي(سجاياي اخلاقي)، دليل کرامت ريشه هاست.


انتقال حالات روحي مادر به کودکان از طريق وراثت
درجنگ جمل، امام علي(ع) نيز خود را به محمد حنيفه، فرزند جوان و رشيدش داد که برود و شتر عايشه را از پاي در آورد، ولي دشمن با ضربات نيزه و تير جلوي علمدار جوان را گرفت. محمد از پيش روي باز ماند. حضرت خود را به او رساند و فرمود: از ضربات دشمن مترس حمله کن؛ قدري پيش روي کرد ولي باز متوقف شد و نا گريز باز گشت. در اين هنگام امام حسن نيزه را از دست محمد گرفت و به ميدان رفت و صفوف دشمن را شکافت و پيش رفت تا به شتر عايشه رسيد و آن را از پا در آورد و پيروز مندانه بازگشت و اين گونه آتش جنگ خاموش شد محمد حنيفه سر به زير افکند و از اين که نتوانست دستور پدر را اجرا کند، احساس حقارت و شرمندگي کرد. اميرمومنان که متوجه موضوع شد، فرمود: فرزندم! ناراحت نباش، اگر حسن فتح کرد، او پسر فاطمه است ولي تو فقط پسر من هستي(الگوهاي تربيت، محمد علي کريمي نيا، ص 33)


تاثير غذا بر فرزند
در اهميت اين مساله توجه به کيفيت انعقاد نطفه حضرت زهرا(س) که طراحي آن از سوي خداوند تبارک وتعالي صورت گرفته کفايت مي کند وقتي قرار است نطفه حضرت منعقد گردد پدرشان رسول خدا(ص) چهل شبانه روز به تهجّد و عبادت مي پردازد و بعد از تناول از غذاي بهشتي اجازه انعقاد نطفه داده مي شود.
شايد به تاسي از همين سنت حسنه باشد که عده اي از بزرگان سفارش مي کنند که والدين پيش از بچه دار شدن روزه بگيرند يا عبادت خاصي را انجام دهند.


توجه به بعد مادي و معنوي
از آنجا که اسلام دين کامل و جامعي است همان طور که قبل از انعقاد نقطه دستور داد، تا غذاي حلال خورده شود و از غذاي حرام به خاطر تاثير در شقاوت فرزند اجتناب شود همين اسلام دستور مي دهد قبل از انعقاد نطفه غذاي مقوي خورده شود چون در سلامت فرزند دخالت دارد. امام صادق(ع) مي فرمايند: هر کس ناشتا يک به بخورد، نطفه اش پاکيزه مي شود و فرزندش نيکو مي گردد.(حکمت نامه کودک، محمدي ري شهري)
اسلام به مادر توصيه مي کن در دوران بارداري از غذاي سالم استفاده کند چون در روحيه و جسم فرزند تاثير مي گذارد. پيامبر اکرم مي فرمايد: به زنان باردارتان کندر دهيد، چرا که به خرد کودک مي افزايد.
همين اسلام مي گويد، مادر در دوران بارداري به حالات روحي خود توجه کند مواظب باشد گناه نکند، بايد مواظب باشد صداي ساز و آواز نشنود بايد مراقب باشد غيبت نکند بايد مواظب باشد بدنش را نا محرم نبيند.
بر اساس آموزه هاي ديني، يکي از مراحلي که در تکوين شخصيت ديني و ولايي فرزندان ما مي تواند موثر باشد مرحله انعقاد نطفه است از اين رو دستورات زيادي از سوي شارع مقدس براي اين مرحله صادر گرديده است که بي ترديد توجه به اين دستورات مي تواند گامي موثر براي تربيت نسل ولايي باشد.
انتخاب زمان و شرايط روحي و رواني مناسب و نيز توجه به خدا در حين انعقاد نطفه از جمله دستوراتي است که از سوي معصومين وارد شده است از اين رو جا دارد پدران و مادران، به بررسي و مطالعه اي پيرامون اين آ"وزه ها داشته باشند و با توجه به اين آموزه هاي ديني اقدام به انعقاد نطفه فرزند خود نمايند.


آميزش صحيح بر اساس دستورات اسلام

1. طهارت: اولين سفارش اسلام براي تحقق آميزش صحيح، طهارت و پاک بودن زن و شوهر است.
امام باقر(ع): به همسرت سفارش کن قبل از قرار گرفتن در خلوتگاه وضو بگيرد و تو نيز قبل از وضو ساختن کنار همسرت براي آميزش قرار مگير( آداب شب زفاف، علي طهماسبي آملي به نقل از وسائل الشيعه)
امام رضا(ع): آميزش از پس آميزش، بدون که اين ميان آنها غسل نباشد، ديوانگي را براي فرزند در پي مي آورد(حکمت نامه کودک، محمدي ري شهري)


2. ياد خدا: سفارش ديگر اين است که در حال آميزش با نام و ياد خداي سبحان، شيطان را از خود و فرزند آميزتان دور سازيد، بايستي در آن توجه به خدا داشته باشيم لذا دستور داده شده است نماز بخوانيد و بعد از آن دعا کنيد که پروردگار عالم نسل شما را مبارک کند، دستور داده شده که در آن وقت متذکر خدا باشيد هم از نظر دل و هم از نظر زبان و حتماً بايد بسم الله گفته شود حتي در روايات مي خوانيم اگر بسم الله گفته نشود شيطان شريک مي شود .
امام باقر(ع) مي فرمايد: وقتي که مي خواهي با همسرت آ"يزش کني اين دعا را بخوان.
اللهم ارزقني ولداً واجعله زکياً ليس في خلقه زياده و لا نقصان و اجعل عاقبته الي خير: خدايا از اين آميزش، فرزندي پرهيزکار و پاکيزه نصيبم فرما، فرزندي که در آفرينش او کمي و زيادي وجود نداشته باشد خدايا عاقبت و سر انجام او را ختم به خير بفرما(آداب شب زفاف علي طهماسبي آملي)


3. رو به قبله يا پشت به قبله نبودن: پيامبر اکرم: هر کس چنين کاري را کند لعنت خدا و فرشتگان همه مردم بر او باد.


4. با شکم پر آميزش نکردن: امام رضا(ع): آغاز شب، چه در زمستان و چه در تابستان، با زنان آ"يزش مکن. اين بدان جهت است که معده و رگ ها پرند و اين وضعيت مناسبي نيست و بيم قولنج و لرزش چانه و نقرس و سنگ کليه و تقطير بول و فتق و ضعف در بينايي و ذهن مي رود. پس اگر کسي اراده آميزش دارد بايد در پايان شب باشد که براي بدن، سالم تر و براي فرزند(آوردن) اميدوار کننده تر و براي افزوني هوش فرزندي که در اين ميان پديد مي آيد، بهتر است(حکمت نامه کوک محمدي ري شهري)


5. ايستاده آميزش نکنيد: پيامبر اکرم(ص) مي فرمايد: در حال ايستاده با همسرت نزديکي نکن که اين کار الاغ است و اگر فرزندي از چنين آميزش غلط به هم رسد مبتلا به شب ادراري در رختخواب مي شود و نمي تواند خودش را نگهدارد همانند الاغي که در هر مکاني ادرار مي کند(آداب شب زفاف، علي طهماسبي آملي)


6. به فکر زن يا مرد ديگر نبودن: سفارش ديگر اين است که هنگام آميزش، مرد به فکر زن ديگر و زن به فکر مرد ديگر نباشد چون در کيفيت شکل گيري فرزند تاثير مي گذارد.
پيامبر اکرم(ص) مي فرمايد: در حالي که شهوت زني ديگر در نظر تو است با همسرت آ"يزش مکن زيرا مي ترسم که در اين حال اگر فرزندي از شما به هم رسد نا بکار و فرو مايه از کار درآيد.
در اين رابطه ابن سينا مي گويد: صورت هاي انساني که در فکر و خيال زن و مرد هنگام آميزش پيدا مي شود يکي از علت هاي شباهت در نوزادي است که نطفه اش در چنيني حال منعقد مي گردد.


7. برهنه نشويد: پيامبر اکرم(ص) مي فرمايد: هر گاه يکي از شما با همسرش در آميخت، بايد خود را بپوشاند چرا که اگر نپوشاند، فرشتگان شرم مي کنند و خارج مي شوند و شيطان، حاضر مي شود و اگر از آنان فرزندي به وجود آيد، شيطان در نطفه او شريک مي شود(حکمت نامه کودک محمدي ري شهري)


8. مکان آميزش: هنگام آميزش اتاق بايد کاملاً خلوت باشد.پيامبراکرم(ص) مي فرمايد: قسم به آن کسي که جانم در دست اوست، اگر مردي با زن خود همبستر شود در حاليکه کودکي در آن اتاق بيدار باشد و عمل آميزش آنها را ببيند و گفتار و نفس آنها را بشنود، هرگز اين کودک(يا فرزندي که از چنين آميزش غلط پيدا شود) به رستگاري نخواهد رسيد. اگر پسر باشد مرد زناکار و اگر دختر باشد زن زنا کار خواهد شد).(آداب شب زفاف، علي طهماسبي آملي)


9. سخن گفتن هنگام آميزش ممنوع: امام صادق(ع) مي فرمايد: هنگام برخورد دو دستگاه تناسلي با يکديگر از سخن گفتن بپرهيز زيرا سخن گفتن در چنين حالتي موجب گنگ شدن فرزند خواهد شد.


10. نگاه کردن هنگام آميزش ممنوع: پيامبر اکرم(ص) مي فرمايد: نبايد هنگام آميزش به فرج همسرتان نگاه کنيد و بهتر است در اين زمان چشمانتان را فرو گذاريد زيرا نگاه کردن به فرج زن، کوري فرزند را به دنبال دارد.


11. به همراه داشتن انگشتري که در آن ذکر خدا يا چيزي از قرآن باشد(ريحانه بهشتي،سيما مخبر)


اوقات مناسب براي آميزش(حکمت نامه کودک)
1. آميزش در شب دوشنبه:پيامبر خدا(ص) در سفارش به علي(ع) مي فرمايد: اي علي! بر تو باد آميزش در شب دوشنبه چرا که اگر فرزندي ميان شما به وجود آيد، حافظ کتاب خدا و راضي به قسمت خدا مي شود.
2. آميزش در شب سه سه شنبه: اي علي! اگر شب سه شنبه با همسرت آميزش کردي و فرزندي ميان شما به وجود آمد، بعد از گواهي به اين که"خدايي جزالله نيست" و اين که "محمد فرستاده خداست" شهادت روزي اش مي شود و خداوند او را با مشرکان عذاب نمي کند. خوش بو دهان، دل مهربان و گشاده دست مي شود و از غيبت و دروغ و تهمت، پاک زبان مي شود.
3. آميزش در شب پنج شنبه: اي علي! اگر شب پنج شنبه با همسرت اميزش کردي و فرزندي ميان شما به وجود آمد، يا فرمان روايي از فرمان روايان و يا دانشمندي از دانشمندان مي شود.
4. آميزش در روز پنج شنبه: اي علي! اگر روز پنج شنبه، هنگام مايل شدن خورشيد از وسط آسمان با او آميزش کردي و فرزندي ميان شما به وجود آمد، شيطان يه او نزديک نمي شود تا پير شود و به بزرگي و سرپرستي مي رسد و خداوند، سلامت دين و دنيا را روز ي وي مي گرداند.
5. آميزش در شب جمعه: اي علي!اگر شب جمعه با همسرت آميزش کردي و فرزند دار شديد، گوينده سخنور زبان آوري مي شود.
6. آميزش در عصر جمعه: اي علي! اگر عصر جمعه با او آميزش کردي وفرزندي ميان شما به وجود آمد، دانشمندي معروف و مشهور مي گردد
7. آميزش در جمعه شب بعد از نماز عشا: اي علي! اگر جمعه شب، بعد از نماز عشا با او آميزش کردي، اميد است که فرزند از ابدال باشد.(ابدال: به اولياي برگزيدگان خدا در هر عصري گفته مي شود که خداوند به جاي برگزيدگان پييشين قرار مي دهد)
8. شب اول ماه مبارک رمضان: اميرالمومنين مي فرمايد: مستحب است در شب اول ماه رمضان، مرد با همسرش آميزش نمايد0آداب شب زفاف، علي طهماسبي آملي)


اوقات نا مناسب براي آميزش(آداب شب زفاف، علي طهماسبي آملي)
1.آميزش در بعد از ظهرها(به جز عصر روز جمعه): اگر فرزندي در اين وقت به هم رسد، احول(يعني چپ چشم و دو بين) خواهد شد و شيطان، وقتي انسان احول و چپ چشم را مي بيند، خوشحال مي شود.
2.آميزش در شب عيد فطر: محصول آن فرزندي شرور خواهد بود.
3. آميزش در شب عيد قربان: اگر فرزندي در اين شب نطفه اش منعقد شود، شش انگشتي يا چهار انگشتي خواهد شد.
4. آميزش در وقت بين اذان و اقامه: اگر در اين زمان فرزدي پيدا شود، فردي ستمگر و خونخوار خواهدشد.
5. آميزش در شبي که مي خواهي فردا به مسافرت بروي: اگر فرزندي در اين شب به وجود آيد، وقتي بزرگ شد، اموالش را در غير حق خرج خواهد کرد.
7.آميزش در ساعات اوليه شب: اگر فرزندي در اين زمان به وجود آيد، جادو گري خواهد شد که دنيا را به آخرت خويش مقدم دارد.
8. آميزش در اول، وسط و آخر ماههاي قمري(به جز اول ماه رمضان): امام علي(ع): هر گاه کسي از شما خواست با همسرش در آميزد، بايد در اول ماهها و نيمه ماهها خودداري کند، چرا که شيطان در اين دو زمان، فرزند خواهي مي کند و شيطان ها در اين زمان، خواستار مشارکت(در نطفه) هستند. از اين رو، مي آيند و باردار مي کنند.
9.آميزش بين طلوع فجر(اذان صبح) تا طلوع آفتاب
10. آميزش بين غروب خورشيد تا غايب شدن شفق
11.آميزش در خورشيد گرفتگي و شب ماه گرفتگي
12.آميزش در شب و روزي که بادهاي سرخ و سياه و زرد مي ورزد.
13.آميزش در روز و شبي که زلزله واقع شده باشد.
14. آميزش در شب و رزو شهادت حضرت معصومين
15.آميزش در وقت رنگ کردن مو يا بدن: امام صادق(ع) مي فرمايد: در حال خضاب و رنگ کردن با همسرت آميزش مکن، زيرا اگر فرزند پسري از اين آميزش به هم رسد، رفتار و حرکات زنانه خواهد داشت.
16.آميزش در وقتي که انسان از ورزش يا هر حرکت بدني ديگري خسته شده باشد.
17. آميزش در وقتي که انسان با واکنش رواني همچون خشم و غم و غيره روبرو شده است.
18. آميزش در نيمه شعبان: چرا که اگر فرزندي ميان شما به وجود آيد شوم گشته و چهره اي زشت مي يابد.
19. آميزش در دو روز مانده به آخر شعبان، چرا که اگر فرزندي ميان شما به وجود آيد، يا باج بگير مي شود و يا ياور ستمکاران و نابودي گروهي بسيار از مردم به دست او خواهد بود.


مکان هاي نامناسب براي آميزش

1. آميزش در مکاني که نور مستقيم خورشيد به آن مي تابد، مگر آن که با پرده اي جلوي تابش نور خورشيد گرفته شود. فرزندي که در چنين مکاني نطفه اش منعقد شود پيوسته در تيره بختي و بيچارگي و فقر خواهد بود تا وقتي که مرگ او را دريابد.
2. آميزش بالاي پشت بام، فرزندي که از چنين آميزشي به هم رسد منافق، رياکار و بدعت گذار در دين خواه شد.
3. آميزش زير درخت ميوه دار: زيرا حاصل چنين آميزشي فرزند جلاد، خونخوار و فتنه گر خواهد بود.
4. آميزش در مکاني که کاملاً خلوت نباشد و راه عبور ديگران باشد.
با انتقال نطفه تاثير مستقيم پدر در جنبه وراثتي پايان مي پذيرد، ولي ما در تا 9 ماه ديگر و اگر پس از تولد به طفل خود شير بدهد تا بيش از دو سال و نيم ديگر با کودک رابطه خوني و وراثتي دارد.
مادر عزيز در اين 9 ماه با ما همراه باش....

 

گرد آورنده: خانم طاهره کشاورز، طلبه حوزه علمیه کوثر

منابع
ريحانه بهشتي- سيما مخبر
زن منتظر و منتظر پروري- مريم معين الاسلام
تربيت فرزند از نظر اسلام- حسين مظاهري
آداب شب زفاف- علي طهماسبي آملي
حکمت نامه کودک- محمدي ري شهري
تربيت کودک- ابراهيم اميني
الگوهاي تربيت- محمد علي کريمي نيا

دیدگاه‌ها   

0 #5 مدیریت سایت 1396-03-06 12:32
به نقل از زهرا:
سلام
درسته که اقدام به بارداری در ماه شوال درست نیست؟ چرا؟ من هیچ جا نتونستم این مطلب رو پیدا کنم

سلام . کتابی هست با نام تقویم همسران که تمامی ایامی که برای انعقاد نطفه مناسب هست رو کامل توضیح داده. میتونید این کتاب جیبی رو تهیه کنید و مشکل حل میشه.
نقل قول کردن
0 #4 زهرا 1396-02-16 12:31
سلام
درسته که اقدام به بارداری در ماه شوال درست نیست؟ چرا؟ من هیچ جا نتونستم این مطلب رو پیدا کنم
نقل قول کردن
+2 #3 مدیریت سایت 1395-08-18 08:33
به نقل از جواد محمودی:
باسلام
اگر بنا به دلایل پزشکی مجبور به نزدیکی در روز پایان ماه شوال باشیم آن هم لقاح مصنوعی در بيمارستان باشیم چه کاری انجام بدیم که شیطان در نطفه دخالت نداشته باشد

با سلام. میتوانید دعاهای قبل از آمیزش را بخوانید. صدقه بدهید. همواره به یاد خدا باشید تا تاثیرات وضعی را کمتر کند بر روی نطفه
نقل قول کردن
0 #2 فائزه 1394-07-27 10:57
سلام.
ممنون از مطلب خوبتون.
فقط چند تا غلط املایی توی متن هست که لطفا تصحیح کنید که دوستان راحت تر استفاده کنن.
نقل قول کردن
+4 #1 جواد محمودی 1394-05-23 11:05
باسلام
اگر بنا به دلایل پزشکی مجبور به نزدیکی در روز پایان ماه شوال باشیم آن هم لقاح مصنوعی در بيمارستان باشیم چه کاری انجام بدیم که شیطان در نطفه دخالت نداشته باشد
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید