مادرانه

روش درست تربیت و پرورش نوزاد

موفقيت در زندگي فردي ، خانوادگي و اجتماعي را مي توان به بهاي ارزان پيروي از قوانين زندگي و نظم اشيا به دست آورد . اگر از فرزند خود ادب مي خواهيم ، بايد مودب باشيم و محيط خانواده و اجتماع را با استفاده از کلمات مودبانه ، درست ، زيبا و بامحبت و گل باران ) کنيم و گفتاري غير از اين براي کودک ناآشنا و غير قابل تحمل و استفاده خواهد بود . اگر نظم مي خواهيم ، بايد اول خود منظم باشيم . درک اهميت نظم و ضرورت تنظيم برنامه ، براي رسيدگي منظم و به موقع به احتياجات نوزاد يا کودک و در موارد ديگر زندگي عادي ، باعث خواهد شد تا فرزندان نيز با والدين به محبت رفتار کنند . نداشتن شتاب و بداخلاقي ، از نتايج مفيد تنظيم برنامه و نظم در خانه است .

اگر از فرزند خود پاکيزگي و مرتب بودن مي خواهيم ، بايد خود برازنده و زيبا باشيم . استحمام هر روز نوزاد ، دقت در آماده بودن لوازم شستشو ، پوشاک و غيره ، تنظيم درجه حرارت هوا و رفتار مهربان مادر ، استحمام را براي کودک دلپذير ميکند .
دقت در پاکيزگي ، مرتب و زيبا بودن ، انتخاب لباس خوشرنگ و قشنگ و نظافت اتاق کودک ، او را عادت خواهد داد که هميشه پاکيزه و مرتب باشد و از زيبايي ها لذت ببرد .

1- درک و قبول دانا بودن نوزاد :

مادران و پدران زماني خواهند توانست با نوزاد رفتاري سازنده با ادب و احترام داشته باشند که ابتدا خود پذيرفته باشند که با موجودي دانا ، حساس و آسيب پذير مواجه اند . در هيچ موردي با نوزاد چون يک موجود ضعيف و نادان رفتار ننماييد زيرا بعد از گذشت زمان کوتاهي متوجه خواهيد شد که با چه موجود دانايي مواجه ايد که روزهاي حساس و با اهميت خود را ، از لحاظ روحي و جسمي در کنار شما ( پدر و مادر ) سپري ميکند . نتايج رفتار پدر و مادر که نمودار فکر و عقيده آنها مي باشد لحظه لحظه در کودک نقش خواهد گرفت و موقعيت و اهميت خود را درک و حس خواهد کرد و از محبت و توجه شما به اهميت و ارزش خود آکاه خواهد شد . اوعادت ميکند که با او چون يک فرد مورد احترام و با محبت رفتار ميشود .

2- توجه مادران و پدران گرامي به کسب توانايي لازم .

چگونه ميتوانيم نيروهاي نهفته در وجودمان را منشاء اثر بسازيم ؟ چگونه ميتوانيم کودکانمان را بهتر از خويش تربيت کنيم ؟

پيش بيني شما والدين عزيز و تشخيص ضرورت کسب توانايي بيشتر ، براي انتخاب و تعيين روش درست تربيت و پرورش نوزاد از اهميت خاصي برخوردار است . درايت شما پدران و مادران عزيز و پيش بيني براي انتخاب و تعيين روش درست تربيت نوزاد لازم است . پرورش تربيتي که برمنبناي مطالعه ، تفکر و قبول واقعيت هاي زندگي استوار باشد و شما را توانا خواهد کرد تا راهنمايي تواناو مهربان براي فرزندان خود باشيد .

3- تاثير انعکاس تفکر شما در رفتار

انتخاب روش درست تربيت نوزاد زماني مفيد و ثمر بخش خواهد بود که شما مادران و پدران گرامي خود به ارزش ها و زيبايي هاي واقعي زندگي انسان ، ديد واقع بين داشته باشيد و در حس و درک و اجراي نکته هاي ظريف اما اخلاقي ، توانا شويد . بايد پذيرفت در يک خانواده سالم ، سادگي ، خودکفايي ، غناي دروني يک اصل است .

4- نا آشنا نگه داشتن کودک ( نوزاد ) به آداب نادرست .
 
زيبايي ها را دراختيار کودک قرار دهيد تا او خود از زشتي ها دوري و حذر کند . اگر چند روز اول تولد نوزاد با بي توجهي و بدون نظم و برنامه ، به احتياجات او رسيدگي شده باشد در حقيقت نوزاد را با رفتاري نادرست و منحرف کننده آشنا و بدعادت کرده ايد . تغيير روش مادر و پدر براي نوزاد گيج کننده خواهد بود . پدر و مادر بايد توجه داشته باشند که عادي ترين حرکات و گفتار آنان نمونه اي است براي يادگيري نوازد . به تدريج تکرار رفتار والدين جزئي از خصوصيات اخلاقي کودک ميشود . بيا براين پدر و مادر بايد به نکات مختلف اخلاق خود توجه کنند همان گونه که کودک را از خوردن غذاي فاسد يا هواي آلوده محافظت ميکنند ، نوزاد ( کودک ) را از آشنايي و ياد دادن گفتار و حرکات نادرست حفظ نماييد .
 
بايد توجه داشت کودکي که از ابتدا کثيف و نامرتب بوده بعد از گذشت 3 يا 4 ماه مرتب بودن برايش رفتاري غير آشناست در حقيقت مادر و پدري که او را با اين روش نادرست آشنا نموده و عادت داده اند ! اکنون او را کثيف و نامنظم خطاب ميکنند و مورد سرزنش و پند قرار ميدهند . متاسفانه متوجه رفتار خود نيستند . بعضي تصور ميکنند که نوزاد نمي فهمد ولي رسيدگي . فقط در حدي که نوزاد احساس ناراحتي نکند و آرام باشد نيست . برخي از مادران و پدران نظمي در کارها و رسيدگي به نوزاد ندارند . آنها با روش لحظه اي پيش ميروند و به نتايج آن در آينده توجه نميکنند ، سعي شان براين است که سريع تر به آينده برسد چون تصورشان اين است که لحظه ها در مسير زندگي مهم نيستند .
 
منبع:نوزاد داناست/پوران جواهریان
گردآورنده: خانم نرگس اکبری/کارشناس مطالعات خانواده از دانشگاه الزهرا(س)

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید