صفحه نخست

بخش های مجتمع فرهنگی- علمی شهیدان غیاثوند قیصری

 

تبلیغات

فاز جدید سایت

فاز جدید سایت "اُسوه" به زبان انگلیسی افتتاح شد

مژده                                                      مژده "هذه من فضل ربی "     خبر مسرت بخش ، با توجه به بازدید کشور های آمریکایی ، اروپایی و آسیایی ، از جمله آمریکا ،     کانادا ، انگلیس و امارات و ...   از سایت بین المللی اُسوه   فاز دوم سایت به…

ادامه مطلب

تقویت حافظه، درمان فراموشی و پیشگیری از آلزایمر

چیزهایی که حافظه را تقویت می کنند

از نبی اکرم صلی الله علیه وآله وسلّم روایت شده است که فرمود: بخورید کرفس را زیرا حافظه را تقویت می کند و غذای حضرت خضر علیه السلام بوده است.
امام رضا علیه السلام می فرماید: " اگر کسی می خواهد دچار فراموشی نشود و حافظه اش تقویت شود هر روز سه قطعه زنجبیل با عسل بخورد و هر روز غذا را با خردل میل کند" روایت شده است: هر کس می خواهد عقلش زیاد شود هر روز سه هلیله با شکر ابلوج میل نماید.

علت های فراموشی
روایت شده است: خواندن سنگ لوح قبور، خوردن سیب ترش، گشنیز سبز و راه رفتن بین قطار شتران و غم و غصه و افسردگی و بول کردن در آب راکد و خوردن نیم خورده ی موش باعث فراموشی می شود.
از نبی اکرم صلی الله علیه وآله وسلّم روایت شده است که فرمود:" ده درهم (بیست گرم) قرنفل  و اسپند و کندر سفید و شکر سفید را کاملا نرم کرده به غیر از اسپند که فقط دانه های آن را با دست جدا نموده با یکدیگر مخلوط کرده و صبح و هنگام خواب به اندازه ی یک درهم (دو گرم) میل شود این معجون، برای تقویت حافظه و قطع بی اختیاری بول و بلغم مفید است و کمر را محکم می سازد"
و نیز به علی علیه السلام فرمود: اگر می خواهی هر چه می شنوی فراگیر و حفظ شوی پس از هر نماز و آخر هر نماز بگو : سُبحانَ مَن لا یَعتَدی عَلی أَهلِ مَملِکَتِهِ، سُبحانَ مَن لا یَأخُذُ أَهلَ الاَرضِ بِأَلوانِ العَذابِ، سُبحانَ الرَّؤُوفِ الرَّحیمِ. اَللّهمَّ اجعَل فی قَلبی نوراً وَ بَصَراً وَ فَهماً وَ عِلماً اِنَّکَ عَلی کُلِّ شَی ءٍ قَدیرٌ.
همچنین در مورد کسی که کند ذهن و کم حافظه است روایت شده که هر روز بعد از نماز صبح قبل از این که لب به سخن گشاید بگوید: یا حَیُّ یا قَیُّومُ فَلا یَفُوتُ شَیئاً عِلمُهُ وَ لا یَؤُودُه که این ذکر حافظه ی او را زیاد نموده و فراموشیش را تقلیل می دهد.
پیامبرصلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: هر کس می خواهد حافظه ای قوی داشته باشد عسل بخورد.
در بعضی روایات است که خوردن گوشت پایین شکمبۀ چهار پا و خوردن حلوا و شیرینی طبیعی مانند خرما، توت، مویز و انجیر و عدس و نان سرد و قرائت آیة الکرسی حافظه را زیاد می کند.
ابی بصیر نقل کرده که خدمت امام صادق علیه السلام عرض کردم چگونه می توانیم بر علمی که به واسطه ی آن بر ما برتری یافته اید دست یابیم؟ فرمود: به اندازه ی ده  درهم (بیست گرم) میخک و به همان میزان کندر تهیه کرده و به آرامی آن را کوبیده و سپس هر روز مقداری از آن را به طور خشک و نیامیخته میل کن.
علی علیه السلام فرمود: هر کس از زعفران خالص به اندازه ی یک جزء و سُعد نیز یک جزء تهیه نموده و عسل بدان بیفزاید و به اندازه ی دو مثقال از آن را هر روز بخورد بیم آن می رود که از شدت حافظه به ساحر مبدّل گردد.

درمان صُداع و شقیقه (میگرن و سردردهای حاد)
امام صادق علیه السلام می فرماید: "شستن سر با خطمی از سردرد جلوگیری می کند"
از امام رضا علیه السلام روایت شده است: کسی که از درد شقیقه می ترسد پس باید ماهی تازه بخورد چه در تابستان و چه در زمستان همچنین آن حضرت می فرماید:" زمانی که قصد داری وارد حمام شوی و دچار سر درد نشوی قبل از وارد شدن پنج جرعه از آب گرم بنوش" نیز از امام صادق علیه السلام است که فرمود:" پاهایتان را قبل از خارج شدن از حمام(با آب سرد) بشویید زیرا درد شقیقه را از بین می برد.
امام باقر علیه السلام و امام صادق علیه السلام، زمانی که از حمام خارج می شدند چه در زمستان و چه در تابستان عمامه می بستند و می فرمودند که این عمل از سر درد جلوگیری می کند.
همچنین امام صادق علیه السلام می فرماید: کسی که مبتلا به سر درد  است باید با حنا خضاب کند.

 

................................................................................................................
1- قرنفل مأخوذ از یونانی گلی است کوچک از دسته ی میخک ها، دارای 5 گلبرگ، بوته ی آن کوتاه و دارای برگهای دراز، میوه ی درختی هم شبیه یاسمن، برگهایش شبیه برگ انار، دانه هایش باریک و دراز، تیره رننگ و خوشبو و دارای طعمی تند. در فارسی میخک هم می گویند

 

 


دانشنامۀ طب اهل بیت علیهم السلام
دکتر محمّد دریایی
متخصص علوم زیستی و گیاهان داروئی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آمار بازدیدهای سایت اسوه

امروز102
دیروز119
این هفته102
این ماه3843
مجموع384339

آی پی بازدیدکنندگان : 54.144.16.135
Unknown ? Unknown Mon 25 Jun 2018 18:22

گزارش از موقعیت جغرافیایی بازدیدکنندگان

اوقات شرعیتازه ترین های هفته

نوشته شده در 16/05/1396, 11:44 توسط [مدیریت]
کتاب-«مشرکی-در-خانواده-پیامبر»-منتشر-شد...
نوشته شده در 16/05/1396, 11:34 توسط [مدیریت]
خرگوش-دریایی،-جالب‌ترین-موجود-آبزی-سواحل-ژاپن...
نوشته شده در 16/05/1396, 11:24 توسط [مدیریت]
بزرگترین-تلسکوپ-جهان-آزمایش-شد...
نوشته شده در 16/05/1396, 11:21 توسط [مدیریت]
امن‌ترین-کشورهای-جهان-معرفی‌شدند-جایگاه-ایران...

آخرین مطالب ارسالی