صفحه نخست

بخش های مجتمع فرهنگی- علمی شهیدان غیاثوند قیصری

 

تبلیغات

فاز جدید سایت

فاز جدید سایت "اُسوه" به زبان انگلیسی افتتاح شد

مژده                                                      مژده "هذه من فضل ربی "     خبر مسرت بخش ، با توجه به بازدید کشور های آمریکایی ، اروپایی و آسیایی ، از جمله آمریکا ،     کانادا ، انگلیس و امارات و ...   از سایت بین المللی اُسوه   فاز دوم سایت به…

ادامه مطلب

آیات فضائل مخصوص حضرت علی (ع)

آيات فضائل مخصوص حضرت على(عليه السلام)
 
آيه ليلة المبيت
 
وَ مِنَ النّاسِ مَنْ يَشْرى نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللهِ
وَ اللهُ رَئُوفٌ بِالْعِبادِ
«سوره بقره ، آيه 207»
 
بعضى از مردم (با ايمان و فداكار، همچون على (عليه السلام) در «ليلة المبيت» به هنگام خفتن در جايگاه پيغمبر (صلى الله عليه وآله)) جان خود را به خاطر خشنودى خدا مى فروشند; و خداوند نسبت به بندگان مهربان است.   «سوره بقره، آيه 207»
دورنماى بحث
 اين آيه شريفه، كه به آيه ليلة المبيت معروف شده، يكى از مهمترين آيات فضايل حضرت اميرالمؤمنين (عليه السلام)مى باشد. فضيلتى كه نظير آن در اسلام براى هيچ كس ثابت نشده است. آيه فوق به فداكارى بى نظير امام اوّل شيعيان، كه در شب تاريخى هجرت پيامبر اسلام (صلى الله عليه وآله وسلم) به سوى مدينه، در بستر آن حضرت خوابيد، اشاره دارد و با توضيحى كه خواهد آمد از جمله آيات مربوط به ولايت آن حضرت مى باشد.
 
شأن نزول
علماء و دانشمندان فراوانى، از شيعه و اهل سنّت، معتقدند كه آيه مورد بحث مربوط به حضرت على (عليه السلام)مى باشد. و اين مطلب را بطور گسترده در كتاب هاى خويشنقل كرده اند، به گونه اى كه اين داستان به سر حدّ تواتر رسيده است; يعنى بقدرى زياد نقل شده كه جايى براى انكار آن وجود ندارد.
خلاصه داستان ليلة المبيت بدين شرح است:
هنگامى كه دشمنان اسلام و مشركان لجوج و سرسخت مكّه، از ناحيه پيامبر اسلام (صلى الله عليه وآله وسلم) احساس خطر كردند و نقشه ها و توطئه هاى ديگر آنان كارساز نشد، تصميم نهايى را گرفتند و سه برنامه بسيار خطرناك براى مقابله با آخرين پيامبر خدا در نظر گرفتند; آن ها گفتند:
«پيامبر اسلام را يا بايد به قتل برسانيم، و يا او را به زندان ابد بيفكنيم تا با هيچ كس ارتباط نداشته باشد، و يا به خارج از سرزمين حجاز تبعيد نماييم! 1 »
قرائن و شواهد نشان مى دهد كه بالاخره گزينه اوّل، كه خطرناكترين گزينه هاى سه گانه بود، انتخاب شد و براى عملى كردن اين توطئه خطرناك از چهل قبيله عرب كمك خواستند. از هر قبيله اى شمشير زنى قهرمان و ماهر حاضر شد. شب هنگام چهل شمشير زن آماده نبرد، اطراف خانه پيامبر اسلام (صلى الله عليه وآله وسلم) را محاصره كردند و از بالاى ديوار منزل، يا روزنه هاى در ورودى، بستر آن حضرت را زير  نظر داشتند تا در موقع مناسب وارد منزل شوند و آن حضرت را به قتل برسانند!
خداوند به وسيله پيك وحى پيامبرش را از توطئه مشركين آگاه كرد; پيامبر تصميم گرفت از مكّه خارج شود. پيامبر اسلام (صلى الله عليه وآله وسلم) براى اين كه از اين توطئه خطرناك و نقشه شيطانى جان سالم به در برد، بايد دو كار انجام دهد:
نخست اين كه، بر خلاف جهت مدينه حركت كند، يعنى به جاى اين كه به سمت شمال مكّه، كه به مدينه ختم مى شود برود، به طرف جنوب مكّه حركت كرد، تا اگر افرادى از دشمن متوجّه خروج آن حضرت از مكّه شدند نتوانند او را بيابند و دستگير نمايند.
دوم اين كه، بايد شخصى به جاى پيامبر اسلام در بستر او بيارامد، تا دشمن متوجّه غيبت پيامبر و خروج آن حضرت از مكّه نگردد.
بدين منظور به على (عليه السلام) فرمود: «تو بايد امشب به جاى من در بسترم بخوابى» على (عليه السلام)عرض كرد: «اگر من در بستر شما بخوابم، آيا شما از دست دشمنان اسلام نجات خواهيد يافت و به سلامت به مدينه خواهيد رسيد؟ 2 » حضرت فرمود: بله، على (عليه السلام) به نشانه شكرانه سلامت وجود خليفه خداوند در زمين، سر به سجده مى سايد. مى گويند اين نخستين سجده شكر در شريعت مقدّس اسلام بود.
پيامبر (صلى الله عليه وآله وسلم) پس از اين كه على (عليه السلام)را به جاى خويش نهاد، با لطف و عنايت خداوند از مكّه خارج شد و برخلاف جهت مدينه به سمت جنوب مكّهحركت نمود و در غار ثور مأوا گزيد و پس از يأس دشمن از يافتن آن حضرت، به سوى مدينه حركت كرد و به سلامت به مدينه رسيد. 3
بدون شك ليلة المبيت شب بسيار حسّاس، خطرناك و سرنوشت سازى براى اسلام بود و قهرمان اين شب پر مخاطره كسى جز حضرت اميرالمؤمنين (عليه السلام)نبود. هنگامى كه پيامبر به سمت مدينه حركت مى كند، خداوند متعال در بين راه مكّه و مدينه آيه محلّ بحث را در شأن ايثار و فداكارى بى نظير على (عليه السلام) بر پيامبر اسلام (صلى الله عليه وآله وسلم)نازل مى كند.

............................................................................
پینوشت:
1. خداوند متعال در آيه 30 سوره انفال به اين مطلب اشاره فرموده است; در اين آيه شريفه مى خوانيم: و «اذ يمكر بك الّذين كفروا ليثبتوك او يقتلوك او يخرجوك و يمكرون و يمكر اللهُ و الله خير الماكرين; (اى پيامبر ما! به خاطر بياور) هنگامى كه كافران نقشه مى كشيدند كه تو را به زندان بيفكنند، يا به قتل برسانند، و يا (از مكّه) خارج سازند، آن ها چاره مى انديشيدند (و نقشه مى كشيدند)، و خداوند هم تدبير مى كرد، و خداوند بهترين چاره جويان و تدبيركنندگان است.»
2. توجّه داشته باشيد كه حضرت على (عليه السلام) از خطراتى كه ممكن است جان خودش را تهديد كند سؤال نمى كند، بلكه آنچه باعث دغدغه خاطر او مى شود سلامتى وجود نازنين پيامبر (صلى الله عليه وآله وسلم)است، و هنگامى كه از سلامتى آن حضرت مطمئن مى شود، تمام خطرات را به جان مى خرد و در بستر آن حضرت مى خوابد!
3. مشروح داستان ليلة المبيت را در فروغ ابديّت، جلد اوّل، صفحه 417 به بعد مطالعه فرماييد.

گردآورنده و محقق : سرکار خانم عبدالحسینی کارشناس ادیان و معارف

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آمار بازدیدهای سایت اسوه

امروز51
دیروز141
این هفته838
این ماه3616
مجموع373001

آی پی بازدیدکنندگان : 54.224.100.134
Unknown ? Unknown Fri 20 Apr 2018 11:36

گزارش از موقعیت جغرافیایی بازدیدکنندگان

اوقات شرعیتازه ترین های هفته

نوشته شده در 16/05/1396, 11:44 توسط [مدیریت]
کتاب-«مشرکی-در-خانواده-پیامبر»-منتشر-شد...
نوشته شده در 16/05/1396, 11:34 توسط [مدیریت]
خرگوش-دریایی،-جالب‌ترین-موجود-آبزی-سواحل-ژاپن...
نوشته شده در 16/05/1396, 11:24 توسط [مدیریت]
بزرگترین-تلسکوپ-جهان-آزمایش-شد...

آخرین مطالب ارسالی