انتقاد پذیری در زندگی مشترک

انتقاد پذیری در زندگی مشترک

انتقاد پذیری در زندگی مشترک

توسط / بانو ریحانه / پنج شنبه, 02 اسفند 1397 ساعت 02:10

انتقاد پذیر بودن یک صفت خوب شخصیتی است که می تواند در همه جا کاربرد داشته باشد ولی در زندگی مشترک ، می تواند کاربرد بیشتری داشته باشد و موفقیت شما و همسرتان را افزایش دهد . پس بهتر است از این صفت بیشتر در زندگی مشترک خود استفاده کنید . 

راههای استفاده از انتقاد پذیری در زندگی مشترک:
1. گاهی با خود فکر کنید
خوب است گاهی درخلوت به نقاط ضعف و قدرت خود فکر کرده و علت هر کدام از آنها را پیدا کنید . سبب شناسی باعث می شود سعی در رفع نقاط ضعف تان داشته باشید و دلایل موفقیت تان را استوار تر از قبل ادامه دهید و تکرار کنید .

2. از انتقاد دیگران برداشت مثبتی داشته باشید.بعضی از افراد به محض شنیدن انتقاد از دیگران ، فرد مقابل را به غرض ورزی و حسادت محکوم می کنند و ناتوانی و ضعف های او را مسخره می نمایند . در حالیکه اگر همین افراد با شنیدن انتقاد عمیق تر روی آن فکر کنند می توانند در صدد رفع آن نقص اقدام کند و پس از مدتی یک گام به جلو بردارند و اگر هم آن صفت در فرد وجود نداشته باشد که بهتر خواهد بود چرا که نیاز به رفع نقص نخواهد بود .

* چگونه انتقاد از همسر خود را بیان کنید ؟
1. زمان و مکان مناسب برای انتقاد را در نظر بگیرید .
بعضی از افراد بعد از دیدن خطایا نقص و کاستی در رفتار همسر خود ، بلا فاصله به شدیدترین نحو از او انتقاد می کنند ، و از این که انتقاد را در جمع دوستان و خویشاوندان بیان می کنند هیچ ابایی ندارند، این افراد خواسته یا ناخواسته به ترور شخصیت همسر خود اقدام کرده اند و اتفاقاً هیچ نتیجه یا تغییر مثبتی از انتقادشان کسب نمی کنند . حتی اگر در مسئله مورد انتقاد حق با طرف منتقد باشد ، به خاطر در نظر نگرفتن شرایط مناسب برای پذیرش انتقاد نخواهد کرد .

2. روش بیان انتقاد اهمیت دارد .
شما می خواهید همسرتان با شنیدن انتقاد ،مسئله ی بیان شده را رفع کند و بهتر از قبل شود و این نیت خیر است اما لازم نیست انتقاد خود را در اسرع وقت ، خشک و بی روح (مانند یک بیانیه) به اطلاع وی برسانید . خوب است ابتدا جنبه های مثبت و واقعی رفتار او را که تاکنون دیده اید برایش بیان کرده و تحسین نمایید و پس از آن انتقاد خود را در قالب یک یا چند پیشنهاد ارائه دهید ، طوری رفتار کنید که حُسن نیت شما برای همسرتان ثابت شود .

3. میان عیب جویی و انتقاد مثبت تفاوت وجود دارد .
معمولاً عیب جویی، خواسته و ناخواسته با سرزنش و تحقیر فرد مقابل همراه است و جز ناراحتی و کدورت و قطع رابطۀ صمیمی نتیجه ای نخواهد داشت ،اما انتقاد مثبت با نیت خیرخواهانه و اصلاح فرد مقابل است و چون با بیان نکات مثبت همراه می شود ،معمولاً فرد مقابل نیز آن را می پذیرد.

4. اگر خودتان انتقاد پذیر نیستید ،کم توقع باشید.
اگر خودتان جزء افرادی هستید که معمولاً در مقابل انتقادهای مثبت نیز به شدت از کوره در می روید نمی توانید توقع داشته باشید همسرتان کاملاً انتقاد پذیر باشد.
در نهایت باید بدانید که انتقادپذیری باعث ترقی و پیشرفت بیشتر در زندگی می شود و افراد انتقادپذیر در میان جمع های مختلف محبوب ترند.

نویسنده

Etemadi / اعتمادی

Etemadi / اعتمادی

نظر دادن

Please publish modules in offcanvas position.