درمان نفس تنگی با طب سنتی

درمان نفس تنگی با طب سنتی

درمان نفس تنگی با طب سنتی

توسط / طب اسلامی و تغذیه / پنج شنبه, 02 اسفند 1397 ساعت 01:32

1- 100گرم ریشه سنبل الطیبت را در یک لیتر آب بریزید و آنها را 12ساعت سربسته نگهدارید . پس آن را صاف کنید و قبل از غذا ، یک قاشق غذاخوری عسل را در یک لیوان آن را حل کنید و بنوشید . مبتلایان به آسم می توانند در هر نوبت عود کردن تنگ نفس خود ، از این نوشابه استفاده کنند تا تنگ نفس آنها بهبود یابد .


2- برای رفع تنگ نفس و باز شدن مجاری تنفسی ، می توان از بخور عسل استفاده کرد . برای این کار 2لیوان آب را در یک قابلمه کوچک به جوش آورید .پس 2قاشق غذاخوری عسل را در آن بریزید و به هم بزنید تا حل شود . بعد با کم کردن شعله و انداختن یک پارچه روی سرخود ، بخار حاصل را به مدت 5 دقیقه استنشاق کنید . بخور عسل موجب باز شدن مجاری تنفسی شما می شود . بخور عسل را می توانید در هر نوبت عود کردن تنگ نفس انجام دهید و لااقل برای مدتی خود را راحت کنید . برخی نوشته ها حکایت از درمان قطعی تنگ نفس با بخور عسل می کنند .
(عسل حاصل از لاواند lavand ضد تشنج و ضد رماتیسم بوده و برای آسم و سیاه سرفه و لارنژیت و گریپ موثر است .) زیرا هر نوع عسلی که مربوط به ناحیه ی مخصوصی باشد که گیاهان ویژه ای داشته باشد قدرت شفابخشی آن بر یک نوع از بیماری ها بیشتر است .
تصلب شرایین ، کم خونی و فشارخون :
1- خوردن یک قاشق غذاخوری آب پیاز مخلوط با یک قاشق غذاخوری عسل درهر نوبت از روز (بعد ازنهار و شام ) برای تحلیل چربی های سخت شده در دیواره ی سرخرگهای مغزی و درمان سختی دیواره ی سرخرگها ( تصلب شرایین ) جلوگیری ازسکته مغزی موثر است .
2- آب سبزی ها ( اسفنج ، تره ، جعفری ، هویج ، ترب سیاه ، کرفس ، کاهو و غیره ) و آب انواع میوه ها ( سیب ، گلابی ، به ، انار و غیره) حاوی مقادیر فراوان ویتامین ها و مواد معدنی هستند . آهن جزیی از هموگلوبین است و کمبود آن سبب کاهش هموگلوبین و کاهش ساخته شدن گویچه های قرمز و کم خونی می شود . ویتامین ب 12 برای خون سازی ضروری است و کمبود آن سبب ایجاد کم خونی کشنده می شود . از طرفی آب سبزی ها و میوه ها ( به خصوص سبزی ها ) حاوی تمام ویتامین ها و مواد معدنی ضروری است.بنابراین برای رفع کم خونی ، مصرف یک فنجان آب سبزی ها یا آب میوه ها با یک قاشق غذا خوری عسل در هرنوبت از روز به مدت 20 روز و در ادامه سبزی و میوه کافی در غذای روزانه ، باعث درمان کم خونی و جلوگیری از بروز مجدد کم خونی می شود .
3- مصرف یک عدد پیاز متوسط پخته با یک قاشق غذاخوری عسل در هر نوبت سبب کاهش فشار خون می شود .
ناتوانی جنسی :توانمندی یا ناتوانمندی جنسی و سلامت دستگاه تناسلی زن یا مرد به چند عامل بستگی دارد :1- عوامل ارثی یا مادرزادی 2- سلامت سایردستگاه های بدن ، به خصوص دستگاه اعصاب 3- تغذیه 4- مصرف (خوردن ، نوشیدن یا کشیدن ) الکل ، مواد مخدر و سیگار .
عسل ماده ای است مقوی ، نیروبخش و محرک نیروی جنسی ( قوه باه ) که در صورت مصرف مداوم و مناسب ، تغییر قابل ملاحظه ای در تمایل و قدرت جنسی فرد ایجاد می کند . برای درمان سستی نعوظ ، کندی نعوظ ، سرعت انزال کمبود تمایلات جنسی ، کمبود منی ، ضعف قدرت جنسی در افراد مسن و افزایش تمایل مجدد به نزدیکی و قدرت تکرار جماع ، رعایت دستورها ی زیر مفید است . هیچ نوع دارو یا روشی موثرتر از عمل به دستورات زیر نمی توان سراغ گرفت استفاده از مواد ، مخلوط ها ، یا روش های زیر ، برای افراد معمولی تاثیر قطعی دارد ، اما افراد معتاد به مواد اعتیاد آور با مصرف تجویزهای زیر نمی توانند مشکلات جنسی ناشی از اعتیاد خود را برطرف کنند. بنابراین لازمه به دست آوردن تمایل و قدرت جنسی در افراد معتاد ، ابتدا ترک اعتیاد است . خوشبختانه اگر فرد معتاد زود اعتیاد خود را ترک کند ، می تواند با تجویزهای زیر به سرعت تمایلات و قدرت جنسی خود را باز یابد.
1 - یک نیم قاشق چایخوری زنجبیل را با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید .سپس این مخلوط را در یک لیوان شیر بریزید و یک عدد زرده ی تخم مرغ به آن اضافه کنید و مخلوط را خوب به هم بزنید و پس از صبحانه ( روزدرمیان ) بنوشید . به عنوان عصرانه نیز مخلوطی از نیم قاشق چایخوری زنجبیل کوبیده و یک قاشق غذاخوری عسل را در یک لیوان شیریا مایعات و آبممیوه به هم بزنید و بنوشید . این تجویز را به مدت 10 روز و از آن پس به مدت 30 روز دیگر ، فقط یک نوبت در روز ادامه دهید .
2- 500 گرم مغز گردو یا مغز بادام یا ترجیحاً مخلوطی مساوی از مغز گردو و مغز بادام را خوب بکوبید . هر روز پس از صبحانه یک قاشق مربا خوری از کوبیده مخلوط گردو و بادام را با یک قاشق مربا خوری عسل در یک لیوان شیر بریزید و پس از افزودن یک عدد زرده ی تخم مرغ و به هم زدن ، آن را بنوشید . به عنوان عصرانه نیز یک قاشق از مخلوط کوبیده مغز گردو و بادام را با یک قاشق غذاخوری عسل در یک لیوان آبمیوه یا مایعات صرف کنید . این تجویز را به مدت 10 روز متوالی رعایت کنید و از آن پس به مدت 30 روز فقط یک نوبت در روز ادامه دهید . مغز گردو ، بادام ، عسل وشیر ، هم جزء مواد بسیار مقوی هستند که باعث رفع هر گونه سوء تغذیه و آرامش اعصاب می شوند و هم روی قوای جنسی ، تحریک تمایلات جنسی ، افزایش منی ، درمان سستی نعوظ ، درمان انزال سریع و غیره بسیار موثرند . اما اثر درمانی این تجویز تدریجی است و شخص برای نتیجه گرفتن باید به طور دقیق دستورات را عملی کند .
نوشیدن آبمیوه ها و سبزی ها به مقدار روزی 1 تا 2 لیوان به همراه تجویزهای 1 و2 اثری قاطع دارد .
3- افراد مسن می توانند برای تقویتی قوای جنسی خود روزانه در هر نوبت ، پس از صبحانه و پس از شام ، مخلوط یک قاشق مربا خوری روغن زیتون و یک قاشق مرباخوری عسل به مدت 5 روز میل کنید . از آن پس تا 20 روز نصف مقادیر فوق را به همان طریق مصرف کنند . مصرف دایمی عسل به عنوان جایگزین قند معمولی به میزان حداکثر روزی 4 قاشق چایخوری در رژیم غذایی افرادی با سن بیشتر از 50 سال شدیداً توصیه می شود .
4 افرادی که مایل به جماع مکرر در هر نوبت هستند ، ولی پس از بار اول قدرت خود را از دست می دهند و محروم می مانند ، باید ضمن مصرف تجویز شماره 1 و2 ، پس از بار اول جماع ، یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق غذاخوری آب لیمو ترش تازه را در یک لیوان آب خنک خوب مخلوط کنند و بنوشند . پس از حدود 30 دقیقه تمایل و قدرت مجدد جماع در مرد ظاهر می شود ، زن نیز در صورت نداشتن تمایل به جماع مجدد ، از نوشیدن شربت عسل بهره خواهد گرفت .( عسل را در آب گرم حل نکنید بلکه آب را بجوشانید سپس وقتی سرد شد عسل را حل کنید ، همچنین درشب نزدیکی نباید از لبنیات استفاده کرد . بیشتر روی شیر و ماست تاکید شده .)
5- 6 دانه خرما را در روغن زیتون در ماهی تابه تفت دهید و دو عدد تخم مرغ به آن اضافه کنید . پس از خشک شدن ، به آن یک قاشق غذاخوری عسل اضافه کنید و این نیمرو را با نان به عنوان صبحانه به مدت 10 روز صرف کنید . بسیار ارزشمند است که توام با چنین صبحانه ای ، هر روز یک تا دو لیوان آبمیوه ها یا خود میوه ها را به اندازه کافی صرف کنید . آبمیوه برای سالمندان و کودکان خردسال که توان جویدن کافی میوه ها را ممکن است نداشته باشند ، توصیه می شود . اما افرادی که دندان خوبی دارند و می توانند میوه ها را به خوبی بجوند ، بهتر است به جای آب میوه ها ، خود میوه ها را صرف کنند تا از الیاف ارزشمند میوه ها نیز برخوردار شوند . آب سبزی ها به میزان روزانه یک فنجان یا خود سبزی ها به قدر کافی توام با غذاهای روزانه بسیار مفید است . زیرا ویتامین ها و مواد معدنی مختلف به مقدار فراوان در سبزی ها یافت می شوند . پس از 10 روز که صبحانه متشکل از مواد فوق را صرف کردید ،کمبود های غذایی بدن شما برطرف می شود و از آن پس برای خوب نگه داشتن بدن خود از لحاظ مواد غذایی مورد نیاز ، هر 3 روز یک بار به خوردن صبحانه مذکور مبادرت کنید . خرما ، زیتون ، عسل و تخم مرغ ، همه از غذاهای بسیار بسیار مفید هستند و با صرف مناسب آنها هر گونه سوء تغذیه و کمبودهای عذایی دربدن شما برطرف می شود . رعایت تجویز فوق توسط زن ها نیز نتیجه مشابه می دهد .
6- 2 قاشق غذاخوری آب پیاز رنده شده نصف یک پیاز متوسط مخلوط با دو قاشق غذاخوری عسل ، به مقدار مساوی پس از صبحانه و پس از شام به مدت 10 روز و از آن پس یک روز در میان نصف مقادیر فوق تا 30 روزصرف شود . این تجویز برای تقویت عمومی بدن ، رفع ناراحتی های اعصاب و رفع هر گونه ناتوانی جنسی بسیارموثر است .
8- یک گرم زعفران ، 10 گرم زیره ، 5 گرم تخم شوید ، 100گرم مغز گردو را خوب بکوبید و مخلوط کنید . هر روز تا تمام شدن این مخلوط پس از صبحانه وشام و یک قاشق چایخوری از آن را با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید و با یک لیوان شیر در صبح و یک لیوان چای پس از شام صرف کنید . این مخلوط برای رفع ناتوانی های جنسی ، افزایش تولید منی و افزایش تمایل و قدرت جنسی بسیار مفید است .
9- عقرقرحا ، زنجبیل ، فلفل سیاه هر یک 7 مثقال ( که 35 گرم می باشد ) 25 عدد تخم مرغ خانگی ،سه قلم ادویه را کاملا نرم کوبیده با زرده تخم مرغ و 12 مثقال ( که 60 گرم می باشد ) عسل صاف شده از موم مخلوط نموده تا معجون شود . صبح ناشتا به قدر فندقی و بعد از غذای ظهر و شب به قدر مذکور میل نمایید . ( این به جهت رفع سستی آلت مفید است ، به دستور بوعلی سینا می باشد .)
10- روغن زیتون عتیق 75 گرم ، عسل 75 گرم کندر 25 گرم ، روغن سیاه دانه 25گرم ، بالمنا صفه ( به نسبت مساوی ) در حمام سه روز بنوشید و آب سرد در آن روزها نخورند این روغن از جمیع دردهای بارده و فلج و امثال او نجات دهد و پیران صد ساله را هیجان شهوت گرداند .
11- عنبرا شهب ، پنیر مایه شترعرب ، خولنجان ، خصیه الثعلب از هر یک ده گرم ومشک و میخک از هر یک 5 گرم ، تمام دواها را نرم کوبیده و بسایید ، و در عقب او شیر تازه دوشیده گاو میش یا گاو یا آب شاهی یا آب نخود خیسانده شده با عسل شیرین نموده و بنوشید .( مقدار وزن حب نیم مثقال باشد مانعی ندارد .)
12- 200 گرم سیاهدانه + 200گرم عسل + 100گرم کندور + 50روغن سیاهدانه + 50گرم روغن زیتون یک قاشق غذاخوری از مخلوط فوق همراه غذا میل کنید .
بهبود زخمها :
عسل محیطی است با غلظت بالا ، فشار اسمزی بالا ، اسیدی ، حاوی چندین نوع آنتی بیوتیک ، آنزیم های تجزیه کننده ی مواد پروتئینی و طیف وسیعی از مواد غذایی ضروری ، مثل اسید های آمینه ، مواد معدنی و غیره . برای درمان زخم ها ، زخم های عمیق که در معرض عوامل عفونی کننده قرار دارند ،باید حتماً از موادی با قدرت میکروب کشی استفاده شود .همزمان باید توانایی بدن برای ترمیم بافت های پاره شده یا بریده شده با خواصی که برای آن ها ذکر شده قادرند درمان یا التیام زخم های کوچک را موجب شوند . مالیدن عسل خالص یا ضمادهایی مرکب از دو قسمت عست و یک قسمت آرد گندم یا دو قسمت عسل و یک قسمت روغن ماهی در التیام انواع زخم ها و سوختگی ها و تبخال موثر است . در این موارد نیز خواص ضد باکتریایی و ضد ویروسی و خواص غذایی عسل و مواد مکمل ضماد ونیز فشار اسمزی عسل باعث التیام زخم ها می شود . برای التیام زخم ها و سوختگی ها ، ابتدا باید موضع زخم یا سوختگی رابا آب صابون تمیز کرده سپس عسل یا یکی از ضمادهای عسل را به صورت لایه ای نازک روی زخم یا سوختگی مالید و آن را با نوار گاز سترون ( استریل ) پانسمان کرد و عمل مذکور را روزی یک بار تا بهبود زخم یا سوختگی ادامه داد . می توانید روغن ماهی را با حرارت بجوشانید و بعد از سرد شدن به عسل اضافه کنید .
بهداشت و سلامت چشم :
در منابع طب سنتی عسل نیز از جمله درمان برای ناراحتیهای چشم ذکرشده است . به طوری که آمده در زوال عنبیه چشم و نوعی از قرحه قرنیه چشم و شعر منقلب ( بازگشت مژه به داخل چشم ) و زاید پلک و نوعی قمل الاجفان ( گل مژه ) عسل به نحوی وطرزی خاص مورد استعمال داشته است .
امیرالمومنین علی علیه السلام در این مورد فرموده اند ( الطیب نشره و الرکوب نشره و النظر الی الخضره نشره ) و چون ( النشره ) را بخواهیم ببینیم چه معنایی دارد ( النشره مایزیل الهوم و الاحزان التی یتوهم النشره بالضم العلاج ) . ( از بین رفتن غم و اضطراب )
همانطور که ملاحظه کردید حضرت خوردن عسل را ردیف نظربه سبزه کردن آورده اند که حزن و اندوه را از دل بیرون می کند و به انسان مسرت و نشاط می بخشد .
اما چرا عسل مسرت آور است ؟ وقتی قلب و شرایین و اوره خوب بود و اعصاب با اعتدال و همه انتها ها و زوایا و احشاء در نتیجه ی خوب تغذیه و مشروب شدن اداره شد چرا مسرت بخش نباشد ؟
موارد زیر برای کاهش ناراحتی ها ، عوارض و بیماری های چشمی با عسل یا مخلوط و مواد دیگر توصیه شده است :
1- مالیدن آب زیره مخلوط با عسل به پلک چشم برای درمان خارش چشم
2- مالیدن عسل یا مخلوط عسل و آب پیاز به پلک و چکاندن آن در چشم برای رفع خارش پلک چشم ، آبریزش وشفاف شدن قرنیه .
3- چکاندن مخلوط آب رازیانه تازه و عسل در چشم یا خوردن آن وسط کودکان و بزرگسالان برای آبریزش چشم ، و شفاف شدن قرنیه .
4- چکاندن مخلوط عصاره ی شقایق و عسل در چشم برای رفع لکه ی سفیدی چشم .
5- چکاندن 3 یا 4 قطره عسل زیر پلک چشم بری رفع تورم چشم .
6- برای تقویت سوء چشم و دفع آبریزش چشمی ، آب رازیانه تازه را بجوشانید تا کف کند . سپس کف ان را با عسل مخلوط کنید و در چشم بچکانید .
7- چکانیدن مخلوط شیره ی انجیر و عسل در چشم برای رفع لکه ی سفید در چشم و قطع آبریزش .
8- شستشوی چشم به منظور خارج کردن مواد خارجی از آن و قطع خارش با محلول ساخته شده از یک قاشق سوپخوری عسل در یک لیوان آب جوشیده ی ولرم شده .
9- در درون یک ظرف آب گرم یا روی حرارت ملایم کمی عسل را ذوب کرده پس از سرد شدن یک قطره ی آن را در چشم بچکانید بهترین درمان بهم خوردگی چشم است ، همچنین در صورتیکه عسل را با آب مخلوط کنید برای چشم نوزادان بسیار مفید است .
سلامت رفتار کودکان :
مصرف روزانه ی 30یا 40 گرم عسل ( 3 قاشق چایخوری در سه نوبت از روز ) توسط کودکان ، آنها را شاداب نگه می دارد و به حفظ سلامت یا رفع برخی بیماریهای آنها کمک موثری می کند . زیرا گلوکز موجود در عسل با سرعت وارد خون می شود و توسط خون به تمام سلول های بدن می رسد و در سلول ها می سوزد و انرژی تولید می کند و مصرف آن در سه نوبت از روز شادابی کودکان را در طول روز فراهم می کند .
عسل به علت داشتن آهن بالا بالطبع قدرت افزایش هموگلوبین در خون ، در رفع کم خونی بچه ها مفید است . همچنین به علت خواص ضد عفونی کنند گی ، مصرف عسل برای درمان اسهال خونی خفیف کودکان مفید است . مصرف عسل در جلوگیری از شب ادراری کودکان نیز مفید است . زیرا غلظت خون را بالا می برد و مقدار کمتری از آب خون در هنگام شب توسط کلیه ها جذب می شود ، مصرف عسل با شیر نوزادان به جای شکر بسیار مفید است و اثر آن وقتی نوزاد از شیر مادر محروم باشد ، بهتر مشخص می شود .
عسل خاصیت ضدعفونی کنند گی دارد ، به ویژه برای ضدعفونی و التیام زخم ها وبر فک دهان گلوی اطفال ، به صورت مزمزه یا قرقره یا اینکه مخلوطی از عسل و آب لیمو بر فک کودکان مالیده شود بسیار مفید است .
کودکانی که مرتب با 1یا 2 قاشق چایخوری عسل در روز تغذیه شوند ، نفخ نمی کنند و از رشد بهتری بر خوردارند . عسل علاوه بر خواص غذایی و دارویی ، خاصیت آرام کنندگی کودکان پر جنب و جوش و زود به خواب رفتن آنها را نیز دارد .
همچنین نزد کودکان عصبی ای که عادت به جویدن ناخن دارند خوردن عسل مفید است .( و یا کودکانی که اغلب هیجانی اند یا انگشت می مکند و بد حرف می زنند ) نزد کودکانی که کمتر عصبانی اند دادن یک قاشق قهوه خوری عسل قبل از خواب برای خوب خوابیدنشان کافی است و برای بچه هایی که شب ادراری دارند با دادن یک قاشق عسل در هر روز عصر به زودی بهبودی خواهند یافت .
سلامت دندان ها : ساکارز ( قند یا شکر معمولی ) چنانچه در دهان باقی بماند ، توسط باکتری های لاکتیک به اسید لاکتیک تبدیل شده و این اسید باعث فرسایش دندان ها می شود . اما اگر به جای قند از عسل استفاده شود ؛ مثل ریختن یک قاشق چایخوری عسل در چای یا ریختن یک قاشق چایخوری عسل در شیشه ی شیر بچه های شیر خوار ، آنتی بیوتیک های عسل مانع فعالیت باکتری های لاکتیک و تولید اسید لاکتیک شده و آسیبی به دندان ها نمی رساند . فلوئور عنصری است ضروری برای استحکام دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی آنها . این درچای وجود دارد . توصیه شده است که در نوشیدن چای ، به جای قند از عسل استفاده شود تا عنصر فلوئور بهتر دندان ها محافظت کند . همچنین کلسیم موجود در عسل مانع فساد دندان ها می شود ( قبل از جوشیدن با آب گرم 5 دقیقه خیس کرده و بیرون ریخته شود و چای مضرات رادیو اکتیو و مضرات آن را خوب جذب می کند .)
مالیدن ضمادی مرکب از یک قسمت عسل و یک قسمت سرکه انگور به لثه ها و دندان ها موجب جلوگیری و استحمام لثه ها و دندان ها می شود .

 

نویسنده

Etemadi / اعتمادی

Etemadi / اعتمادی

نظر دادن

Please publish modules in offcanvas position.