تربیت کودک سنتی یا علمی؟

تربیت کودک سنتی یا علمی؟

تربیت کودک سنتی یا علمی؟ مطلب ویژه

توسط / خانواده متعالی / شنبه, 21 ارديبهشت 1398 ساعت 03:00

در دنیای امروز ما با وجود پیچیدگی‌های دنیای مدرن و تقابل آن با بسیاری از سنت‌ها و فرهنگ‌ها تربیت فرزند دشوار و گاهی برای بعضی افراد غیر قابل باور به نظر می‌رسد اما تجربه نشان داده که با مطالعه و آگاهی و رجوع به افراد متخصص بسیاری از چالش‌های ما با کودکانمان حل شدنی و آسان می‌شود.
در اینجا قصد داریم با معرفی چند کتاب جالب روان‌شناسی در حوزه تربیت کودک مسیر را برای شما والدین دغدغه مند آسان کنیم.


مادر کافی_انتشارات زوار
این کتاب بسیار عینی و شیوا مسائل روبروی والدین و فرزند را بیان کرده و راه‌حل‌های مختلفی رابه صورت شفاف ارائه می دهد. چالش‌هایی در رابطه با نظم، غذا، خواب ،روابط اجتماعی و ... این کتاب مناسب برای نوپایان(1.5سالگی) به بعد است یعنی درست آغاز آموختن بایدها و نبایدها به کودک .


اصول کارکرد مغز در کودکان_انتشارات صابرین
در این کتاب از ابتدای دوران جنینی تا بعد از تولد و سال‌های اول زندگی کودک مباحث جالبی را در حوزه‌های علمی و تربیتی بیان می کند ابتدا بسیاری از باورهای غلط رایج و مربوط به جنین و نوزادان را بیان کرده و موقعیت‌ها و نکات مهم و قابل‌توجه در روند رشد ذهنی و عاطفی و اخلاقی کودک را تشریح می‌کند.
توصیه می‌کنم این کتاب را هر دو والدین مطالعه کنند چون نگاه های کلی و جامعی نسبت به فرزند پروری را به خواننده منتقل می کند.


شادترین کودک محله _انتشارات
در این کتاب نه به صورت عینی و موردی که به‌صورت کلی و جامع مطالب جالب روانشناسی را در رابطه با ایجاد رابطه صحیح با کودک و حل کردن چالش‌های روبه‌رو در اختیار مخاطب قرار می دهد متن شیوا و روانی دارد ومطالعه آن توصیه می شود.


کلیدهای پرورش هوش اجتماعی در کودکان_انتشارات صابرین
این کتاب مناسب و کاربردی برای کودکان سه تا چهار سال به بعد یعنی زمان آغاز جدی روابط اجتماعی در کودک است. در این کتاب که به چندین فصل مختلف اختصاص یافته در هر فصل یکی از موضوع‌ها در حوزه اجتماعی را بررسی و برای آن راه‌حل ،تمرین و قسمتی را برای ارزیابی والدین در نظر گرفته است برقراری ارتباط و گفتگو، کنترل خشم ،عزت نفس،مقابله با تمسخر و ...از موضوعات این کتاب هستند که کودک را برای اولین ورود او به اجتماع مانند گروه همسالان مهدکودک و... آماده می‌کند.

 

کتاب خداشناسی قرآنی کودکان درباره خدا به قلم غلامرضا حیدری ابهری

این کتاب از کتب بسیار ارزشمند و جالب توجه است در این کتاب به چهل پرسش کودکان و نوجوانان در رابطه با خدا و مسائل اعتقادی پاسخ داده شده است همچنین در ابتدای کتاب چگونگی پاسخ‌گویی و بایسته‌های پاسخ‌گویی والدین به فرزندان را نیز در قالب‌های مختلف توضیح داده است این کتاب نیز برای مطالعه توصیه میشود چراکه خواه یا ناخواه پدر و مادر درگیر سؤالاتی از کودکان خواهند شد که ممکن است بسیاری از ابهامات را بوجود بیاورد اما دانستن تکنیک های پاسخگویی و ارائه جواب های قابل فهم و ساده به والدین بسیار کمک خواهد کرد.
کتاب های دیگری نظیر راهنمای کامل تربیت کودک_ انتشارات صابرین مجموعه کتاب های من دیگر ما حجت الاسلام عباسی ولدی نیز خواندنی و کاربردی هستند که مطمئنا در مسیر فرزند پروری برای والدین مناسب است.

پژوهشگر خانم شهرزاد اعتمادی

نویسنده

Etemadi / اعتمادی

Etemadi / اعتمادی

نظر دادن

Please publish modules in offcanvas position.