خانواده متعالی

خانواده متعالی - شنبه, 21 ارديبهشت 1398 ساعت 03:00

تربیت کودک سنتی یا علمی؟

در دنیای امروز ما با وجود پیچیدگی‌های دنیای مدرن و تقابل آن با بسیاری از سنت‌ها و فرهنگ‌ها تربیت فرزند دشوار و گاهی برای بعضی افراد غیر قابل باور به نظر می‌رسد اما تجربه نشان داده که با مطالعه و آگاهی و رجوع به افراد متخصص بسیاری از چالش‌های ما با کودکانمان حل شدنی و آسان می‌شود.
در اینجا قصد داریم با معرفی چند کتاب جالب روان‌شناسی در حوزه تربیت کودک مسیر را برای شما والدین دغدغه مند آسان کنیم.

خانواده متعالی - سه شنبه, 27 فروردين 1398 ساعت 12:49

تنها مسیر تربیت

اگر دین هم نداشته باشیم، برای زندگی بهتر در دنیا باید مبارزه با نفس کنیم

مسیر مباحث مبارزه با نفس به عنوان «تنها مسیر» به گونه‌ای است که بی‌ایمان‌ترین افراد را هم می‌توان به آن مسیر دعوت کرد. اگر کسی فقط به «دنیا» هم معتقد باشد و ببیند که ناچار است در دنیا زندگی کند، درک می‌کند که این دنیا قواعدی دارد که برای بهتر زندگی کردن در آن باید طبق آن قواعد حرکت کند. اگر دین هم نداشته باشیم، برای اینکه در دنیا بهتر زندگی کنیم، باید مبارزه با نفس کنیم.

 درک واقعیت‌های حاکم بر زندگی، ما را آماده دینداری می‌کند/ واقعیت دنیا، همراهی زندگی دنیا با رنج و سختی است

ما قبل از اینکه تصور دقیقی از بندگی داشته باشیم، ضروری است که تصور دقیقی از زندگی داشته باشیم. و قبل از اینکه تصور روشنی از دین داشته باشیم، نیاز است که تصور روشنی از دنیا داشته باشیم. اگر دنیا را دقیق و روشن بشناسیم، دین را مُنجی خود می‌دانیم؛ از دینداری خود مغرور نمی‌شویم و مقابله با دین را احمقانه خواهیم دانست.

خانواده متعالی - چهارشنبه, 22 اسفند 1397 ساعت 16:22

برشی از یک کتاب

امروز من حق کوچکی را نادیده میگیرم، مثلاً به فردی یک لیره بدهکارم،

 برای تربیت ذهن، دو نوع عملیات باید انجام شود: یکی منصرف‌کردن ذهن از امور بد، و دیگری، متوجّه‌کردن ذهن به امور خوب. در رأس امور خوب هم خود خداوند است! خدا با آن عظمت، خودش را وسیلۀ تربیت ما قرار می‌دهد؛ از بس که ما را دوست دارد.


اینکه «دین به انسان قدرت می‌بخشد» باید در عرف جامعۀ ما یک امر واضح و بدیهی تلقی شود. متأسفانه تبلیغات و تعلیمات دینی در طول سالیان دراز به‌گونه‌ای نبوده که برجسته‌ترین اثر دین، معنویت و عرفان در انسان، برخورداری از قدرت روحی تلقی شود.

Please publish modules in offcanvas position.