ذریه امامت

امامزاده خوشنام (س)

 

به باور اهالی مدفن یکی از زنان منسوب به خاندان ائمه اطهار(علیهم السلام) می باشد.به امامزاده خوشنام (علیها السلام) معروف است.

آستانه امامزاده خوشنام (علیها السلام) در بخش ارجمند شهرستان فیروزکوه، 40 كيلومتري شمال غربي شهر فيروزكوه، دهستان قزقانچای، در شمالی ترین قسمت دهکده در میان مزارع سرسبز و درختان تبریزی روستای لزور واقع شده است. بنای ساختمان بقعه به صورت تركيبي از سنگهاي طبيعي كوه و قسمتهاي ساخته شده شكل گرفته است. به اين ترتيب كه داخل آن با دو قطعه سنگ بزرگ و جلوخان آن با احداث ديوار طرفين و با پوشش تيرهاي چوبي شكل گرفته است. تركيب فضاي داخلي بقعه به شكل طبيعي قطعات سنگي است كه روی آن را با گچ پوشانيده اند. قدمت بناي اين بقعه احتمالاً به قرون دهم يا يازدهم هجري مي رسد. بقعه اين امامزاده در فضاي طبيعي زيبايي قرار گرفته و درختان فراواني اطراف آن را احاطه كرده و از جاذبه هاي خوبي برخوردار است.

داخل آن با دو قطع سنگ بزرگ و جلوخان آن با احداث دیوار طرفین و با پوشش تیرهای چوبی و لاشه درخت شکل گرفته است.ورودی امامزاده در سمت جنوب و درب ورودی آن از جنس چوب و یک لته می باشد.ترکیب فضای داخلی،شکل طبیعی قطعات سنگی است که روی آنها را گچ مالی کرده اند.اهالی  روستا اعتقاد به این امامزاده و معجزات آن دارند.و به همین جهت بر روی یک قطعه تیر چوبی که درمیان امامزاده نصب کرده اند،دخیل های زیادی از جنس پارچه به رنگ های سبز و سیاه بسته و یادداشت هایی کوتاه که بر روی کاغذ نوشته اند بر روی پارچه سبز بزرگی که آویزان است،نصب نموده اندکه جنبه حاجت نامه و اعلام نیاز امامزاده دارد.پشت بام امامزاده از چند قطعه سنگ بزرگ که از ارتفاعات شمالی امامزاده فرو ریخته است،پوشیده شده و گنبد سنگی مخروطی شکل را فراهم نموده است.ضمنا روی قسمت جلو خان از شیروانی سبز رنگ جهت پوشش استفاده شده است.قدمت این بنا متعلق به قرن 10 هجری می باشد.


آدرس: استان تهران ـ شهرستان فیروزکوه ـ بخش ارجمند ـ شهر ـ دهستان قزقانچای ـ روستای لزور

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید