ذریه امامت

امامزاده فضه خاتون (س)

شهرت :
فضه شيرين
دوره تاریخی :
دوره صفويه

 


 


بقعه ي 7 - 8 سده اي اين فرزند زاده ي پيشواي خشم فروبرندگان ( امام موسي كاظم(ع))، در شمال شرقي شهر دماوند، امامزاده فضه خاتون دماوند در فاصله 870 متري شمال مسجد جامع دماوند و در 35 درجه و 43 دقيقه و 39.5 ثانيه عرض جغرافيايي و در 52 درجه و 4 دقيقه و 23 ثانيه طول جغرافيايي و در ارتفاع 2018 متر از سطح دريا و در محله روح‌افزا واقع شده است .


بقعه ي مزبور در سال هاي اخير به وسيله ي مردم و اداره ي اوقاف، مورد مرمت و نوسازي واقع شده است.
برج مقبره اي دايره وار و ازداخل 8 ضلعي ، كه هر ضلع داراي تاق نمايي است.گنبد دوپوش آن از خارج رك و ازداخل عرق چين است.ضريح بقعه چوي و فاقد هر گونه تزييني است.در امام زاده در شمت شرق واقع شده و به اتاق جديدالاحداث (50/6 در 50/6 متر) متصل مي گردد.
بنايي مثلثي شكل با عرصه ي 400 متري و آب نماو سرويس بهداشتي و دو در ورودي است.


زلف خاتون ظفر را اشك چشم او خضاب / رخنه هاي ملك را آب دهان او لحام

زيارت‌نامه موجود در محل امامزاده نسب فضه خاتون را به بنت امام موسي‌بن‌جعفر (ع) قيد نموده است. بناي مقبره برجي است كه نماي بيروني آن دايره و نماي داخلي آن هشت ضلعي بوده و در داخل هر ضلع طاق نماهايي احداث شده است. در امامزاده در سمت شرق واقع و به اتاقي كه در ابعاد 50/6 × 50/6 متر مي‌باشد و جديداً احداث شده، متصل مي‌گردد.
ضريح امامزاده چوبي و فاقد هر گونه تزيين بود و در ازاره مقبره اصلي و اتاق كنار آن تا حدود70 سانتي‌متر با سنگ سياه تزيين شده است.
كليه سطوح خارجي بناي اصلي  با ملات سيمان سفيد و نماي داخلي آن‌ با گچ اندود شده است. سقف مقبره‌ داراي گنبد دو پوشه است كه از داخل به صورت عرقچين و از خارج رك ساخته شده و روي آن و بناي الحاقي رادر حال حاضر با ورق گالوانيزه پوشانده‌اند.
گرداگرد امامزاده حياطي نسبتاً وسيعي است كه با نرده فلزي محسوسات و هم اكنون مردم اموات محله روح‌افزا را در آنجا دفن مي‌نمايند. با توجه به كليه شواهد و مدارك و مقايسه معماري بناي اين امامزاده با امامزاده قاسم احتمال قريب به يقين قدمت هر دو به قرون 6 يا 7 هجري بازمي‌گردد


اين امامزاده در جنوب غربي روستاي فراء دماوند و در ميان باغات اطراف روستا قرار گرفته است .

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید